Kolejna erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai zlokalizowanego na wyspie Tonga rozpoczęła się 19 grudnia 2021 roku i trwa również w 2022 roku. Na początku roku informowaliśmy o masywnej chmurze popiołu, która unosiła się na wysokości około 18 kilometrów. Niedawno doszło do kolejnych erupcji, które mogą zagrozić mieszkańcom okolicznych wysp.

 

Na wszystkich wyspach Królestwa Tonga obowiązuje ostrzeżenie przed tsunami. Zaleca się, aby mieszkańcy trzymali się z dala od wybrzeża. Jak narazie, ostrzeżenie nie dotyczy Fidżi, Samoa i Nowej Zelandii. Maksymalna fala tsunami została zarejestrowana na wodowskazie Nukualofa o godzinie 12:30 i wyniosła około 30 cm.

 

Erupcja była około siedmiokrotnie silniejsza niż ostatnia aktywność z 20 grudnia zeszłego roku. Władze nalegają, anu mieszkańcy wysp przebywali w pomieszczeniach tak często, jak to możliwe, nosili maski i zakrywali zbiorniki na deszczówkę i systemy zbierania wody deszczowej. Na Wyspach Haapai zaobserwowano opady popiołu, a loty krajowe są obecnie zawieszone.

 

Hunga Tonga-Hunga Ha'apai jest podwodnym wulkanem, który naruszył poziom morza w 2009 roku. Żywioł znajduje się pod wodą, między dwiema wyspami (Hunga Tonga i Hunga Ha'apai), które są pozostałością po zachodniej i północnej krawędzi kaldery wulkanu. Obydwa kratery, mierzą zaledwie 150 metrów.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj