Nagły wzrost aktywności sejsmicznej w obrębie superwulkanu Yellowstone

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż od około 70 000 lat w Yellowstone nie było znaczącego wulkanizmu, co roku jest ono wstrząsane tysiącami trzęsień ziemi. Według najnowszego raportu opublikowanego przez Obserwatorium Wulkaniczne Yellowstone, stacje sejsmograficzne zlokalizowane w całym wulkanie, zarejestrowały około 283 wstrząsy.

 

Mike Poland, dyrektor naukowy YVO, poinformował, że niektóre z tych wstrząsów trwały do ​​października. Kilka ze zgłoszonych rojów, trwało wiele tygodni z rzędu. Najsilniejszym z tych wstrząsów było trzęsienie o sile 3,2 stopnia z 8 września, które nawiedziło płaskowyż Pitchstone w południowo-zachodnim Yellowstone.

 

Wśród 283 wstrząsów YVO wyśledziło cztery oddzielne roje. Największy z nich miał 153 trzęsienia i nadal się nie skończył. Kolejny rój 17 trzęsień rozpoczął się 28 września i wystąpił na północny wschód od West Yellowstone. Geolodzy USGS zarejestrowali również rój 16 trzęsień ziemi pod Yellowstone Lake, największym zbiornikiem wodnym w parku. Czwarty rój został zarejestrowany na płaskowyżu Pitchstone, gdzie od 8 września miało miejsce 14 trzęsień ziemi.

US Geological Survey podkreślił zapewnia że nie ma powodu do obaw. Zdaniem przedstawicieli agencji, aktywność trzęsień ziemi w Yellowstone pozostaje na poziomie tła.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj