Tsunami w Indonezji po trzęsieniu ziemi w obrębie wulkanu Ijen. Są ofiary śmiertelne

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jedna osoba została zabita, gdy aktywność wulkaniczna w obrębie wulkanu Ijen we wschodniej Jawie spowodowała uwolnienie trujących gazów i wywołała 3-metrową falę w naturalnym jeziorze położonym w kraterze wulkanu.

Do zdarzenia doszło w zeszły piątek, 29 maja po południu.Trzęsienie ziemi spowodowało prawdopodobnie osuwisko i w rezultacie na jeziorze kraterowym powstała trzymetrowa fala, która była bezpośrednią przyczyną śmierci górnika, który kopał tam siarkę. Jego zwłoki odnaleziono dopiero następnego dnia.

Wstrząs doprowadził też do emisji toksycznych gazów i odizolowanej fali tsunami z jeziora w kraterze. Indonezyjscy eksperci twierdzą, że fala taka jak ta na Ijen znana jest jako seiche.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj