Gwałtowna podwodna erupcja na Pacyfiku. Pióropusz popiołu i gazów sięgał aż 18 km!

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Erupcja wulkanów Hunga Tonga-Hunga Ha'apai zlokalizowanego na wyspie Tonga rozpoczęła się 19 grudnia 2021 roku i trwa również w 2022 roku. Podczas gdy jej intensywność zmniejszyła się z upływem czasu, kod alertu lotniczego w tym regionie, pozostaje na poziomie pomarańczowym.

 

Przerywana erupcja z pióropuszem popiołu wznoszącym się do 3 km nad poziomem morza, została zgłoszona 1 stycznia i trwała aż do południa następnego dnia. W ciągu pierwszych kilku dni masywna chmura unosiła się na wysokości około 18 km n.p.m. Póki co, zdjęcia satelitarne, nie wskazują na wznowienie erupcji.


Widok chmury popiołu z satelity GeoKompsat

Służby Geologiczne Tonga ostrzegły mieszkańców, aby chronili zbiorniki wodne, ponieważ spodziewane są kwaśne deszcze lub opady zawierające ślady popiołu. Sam wulkan jest podwodnym wulkanem, który naruszył poziom morza w 2009 roku z powodu erupcji wulkanu i leży pod wodą między dwiema wyspami (Hunga Tonga i Hunga Ha'apai), które są pozostałością po zachodniej i północnej krawędzi kaldery wulkanu. Obydwa kratery wulkanu mierzą zaledwie 150 metrów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj