Iran grozi zbudowaniem rakiet balistycznych o zasięgu 5000 km w odpowiedzi na nowe sankcje USA

Kategorie: 

Źródło: Mohammad Agah/Tasnimnews.com/CC BY 4.0

Konflikt o irański program atomowy zakończył się jakiś czas temu ale teraz na horyzoncie pojawił się nowy i dotyczy prac nad rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu. Stany Zjednoczone jeszcze nie zdjęły wszystkich sankcji powiązanych z porozumieniem nuklearnym a już zagroziły nałożeniem kolejnych.

 

Relacje między Iranem a USA wciąż pozostają napięte. Ostatnio pojawiły się nowe oskarżenia, według których irańskie siły morskie miały przeprowadzić "prowokacyjne" testy rakietowe w cieśninie Ormuz około 1300 metrów od amerykańskich okrętów wojennych i handlowych. Iran oczywiście temu zaprzeczył. Niemniej jednak Stany Zjednoczone mają teraz rzekomo kolejne powody do niepokojów.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych w dalszym ciągu wypomina Iranowi testy rakiety balistycznej Emad, które odbyły się w październiku 2015 roku. Jest to pocisk o zasięgu co najmniej 1700 kilometrów, lecz jak twierdzą USA i ONZ, może on przenosić ładunek jądrowy. Rezolucja przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 2010 roku oraz porozumienie nuklearne zabrania prac nad rakietami balistycznymi oraz bronią jądrową.

 

Trudno powiedzieć czego właściwie obawia się Zachód. Przecież Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) zakończyła niedawno dochodzenie w sprawie rzekomych prac nad bronią nuklearną i ogłoszono, że irański program jądrowy rzeczywiście miał charakter wyłącznie pokojowy. Teraz USA i ONZ twierdzą, że program rakietowy jest nowym zagrożeniem. Minister Obrony Iranu Hossein Dehghan ogłosił, że jego kraj nadal będzie rozwijał swoje możliwości obronne. Można więc stwierdzić iż Zachód przy pomocy wspomnianej rezolucji chce po prostu osłabić Iran, który jest przecież największym wrogiem Izraela i Arabii Saudyjskiej.

 

Dowódca Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej powiedział ostatnio, że w kraju brakuje już miejsc na nowe rakiety. Wtedy Zachód zagroził nałożeniem nowych sankcji. Islamska Republika Iranu zapowiedziała, że jeśli do tego dojdzie to opracuje nowe rakiety balistyczne o zasięgu 5000 kilometrów. Jak na razie są to jedynie pogróżki słowne które pokazują, że konflikt na linii Zachód-Iran nie przygasł lecz kto wie, czy w dalszym ciągu planowana jest opcja militarna.

 

 

Źródła:

http://www.usatoday.com/story/news/world/2015/12/30/iran-rocket-test/78060904/

http://www.news.com.au/technology/innovation/military/iran-threatens-to-develop-5000km-range-missiles/news-story/f0768cc480fefeb22db7d484d3ef11a7

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika U_P_Adlina

żydziskom nie w smak silny

żydziskom nie w smak silny Iran, więc jak zwykle wysługują sie swoim wielkim i głupkowatym szatanem zza oceanu, aby naciskał na irańskie władze. Najlepiej by było, gdyby Iran w ogóle zrezygnował z posiadania armii. O, wtedy żydy były by zadowolone. Natomiast cały demonokratyczny zachodni swiat nie jest absolutnie zaniepokojony zbrodniami reżimu ssaudów i agresją erdogana na Irak!!!!!!!!!!! W tych kwestiach cicho sza!! Tfu!!!!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Adam88

Wczoraj oglądałem na tvn 24

Wczoraj oglądałem na tvn 24 ("czarno na białym") program o tej tarczy rakietowej w Radzikowie. Jakiś czas temu z tych negocacji wynikało, że tarczy nie będzie i sprawa przycichła. Nagle się okazuje, że tam już budją ;O. NIe wiem gdzie ja żyję...ciekawe tylko co nam z tego przyjdzie.
 

Portret użytkownika pusiak.5

Chyba Rędzikowo??? A

Chyba Rędzikowo??? A dokładniej obiekt techniczny GŁOBINO!!! bylem tam jako jeden z ostatnich poborów WP wrzesien 2005r wywozili nas na prace przymusowe na obiekt przed inspekcja NATO BYLO Wszystko odnawiane a szczegulnie żużel pod siatką heheh

Portret użytkownika Waldorfus

Izrael judzi – banalny

Izrael judzi

– banalny tytuł, ale Izrael przecież jest święty, dla tego więc, i tytuł musi być „nabożny”...
Gdyby nie Izrael, Stany już dawno dogadały by się z Iranem i byłby tam spokój. Niestety Izrael swoimi instytucjami finansowymi i głęboko wrytymi wpływami, trzyma USA za gardło.

To Izrael nalega aby rozniecić tam wojnę. Pocieszający pozostaje rozsądek: Iran to tak wielki i trudny militarnie obszar, że nawet przy zastosowaniu nowoczesnej broni, ta wojna była by tylko zarzewiem konfliktu na skalę globalną. Teraz w tych czasach, taki konflikt był by już tylko konfliktem nuklearnym. A co to oznacza? Wszyscy o tym wiedzą – wszystkie – nawet najbardziej nienawistne kraje: To była by zagłada ludzkości.

Nie rozumie tego tylko Izrael – wrzut na mapie Ziemi. Żydzi przeciw Żydom dla Izraela: http://zmianynaziemi.pl/wideo/w-niemczech-rozpoczeto-legalnie-sprzedawac-mein-kampf#comment-294920
 

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Skomentuj