Iran przetestował rakietę balistyczną Emad, zdolną do przenoszenia ładunku jądrowego

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
W zeszłym tygodniu w Iranie odbył się test precyzyjnej rakiety balistycznej Emad o zasięgu co najmniej 1700 kilometrów. Stany Zjednoczone są mocno zaniepokojone i wskazują na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, która nie pozwala Iranowi testować tego typu uzbrojenia.

 

Zachód od lat podejrzewa, że irański program nuklearny jest rozwijany po to, aby zbudować broń jądrową. Mimo porozumienia, jakie udało się osiągnąć w tym roku, Iran wciąż rozwija swoją technologię rakietową a Minister Obrony Hossein Dehghan powiedział wprost, że jego kraj nie potrzebuje czyjegoś pozwolenia na rozwijanie swoich możliwości obronnych. Izrael z pewnością znów będzie grzmiał i domagał się ataku na Iran.

 

Stany Zjednoczone ostro skrytykowały test broni balistycznej która potrafi przenosić ładunki jądrowe i zapowiedziały, że będą starać się nałożyć kolejne sankcje w związku z naruszeniem rezolucji ONZ. Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że Rosja i Chiny mogą z powodzeniem zablokować inicjatywę USA. 

 

Barack Obama zaznaczył, że kwestia irańskiego programu nuklearnego "nie rozwiązuje w pełni wszystkie obszary sporu z Teheranem". Warto przypomnieć, że USA zapewniły wcześniej Izrael i Arabię Saudyjską, że wciąż rozważane są wszystkie opcje - łącznie z prewencyjnym atakiem na Iran. Staje się to możliwe tym bardziej, gdyż irańskie wojska wspierają syryjską armię w walce z prozachodnimi rebeliantami i terrorystami. 

 

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/2015/10/16/us-iran-missiles-usa-idUSKCN0SA20Z20151016

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika krzych56

Znaczy się Iran ma we

Znaczy się Iran ma we właściwym miejscu rezolucje ONZ uchwalane przez USRael, Wielką Brytwannę, Smakoszy żab i ślimaków i paru innych czerpiących krociowe zyski z nie swoich zasobów.
1700 km nie jest to ta magiczna odległość, która pozwala utrzymać w szachu całą Zatokę Perską i armadę US-Navy we właściwej odległości.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj