Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Po ostatniej próbie rakietowej, która odbyła się 12 lutego w Korei Północnej, Zachód zaczął domagać się nałożenia kolejnych sankcji. Chiny postanowiły tymczasowo wstrzymać import węgla z tego kraju aż do końca bieżącego roku.

 

Państwa zachodnie i organizacja ONZ doskonale wiedzą, że ciągłe nakładanie kolejnych sankcji nie jest zbyt skutecznym narzędziem przeciwko Korei Północnej, która mimo tego, wciąż rozwija swoją technologię jądrową i rakietową. Chiny dotychczas nie angażowały się w próbę rozbrojenia swojego sąsiada - silny sojusznik jest im na rękę.

 

Jednak Korea Południowa uznała, że czuje się zagrożona, więc Stany Zjednoczone chcą przyjść z pomocą i zainstalować na terenie tego państwa system rakietowy THAAD, co nie podoba się Chińczykom. Wygląda na to, że możliwość pojawienia się amerykańskiej tarczy antyrakietowej na Półwyspie Koreańskim mogła wpłynąć na władze w Pekinie.

 

Chiny zareagowały na ostatnią próbę rakietową, wprowadzając zakaz importu węgla z Korei Północnej, który będzie obowiązywał do końca roku. Kim Dzong Un z pewnością odczuje sankcje - Korea Północna była czwartym największym dostawcą węgla do Chin. Istnieje możliwość, że Pjongjang zechce wreszcie współpracować i w jakimś stopniu ograniczy prace nad technologią jądrową i rakietową, dzięki czemu Korea Południowa nie będzie już czuła się zagrożona. Wtedy Stany Zjednoczone nie będą musiały instalować systemu THAAD a amerykańskie wojska nie będą już potrzebne w tym regionie, co oczywiście nie jest w interesie tego państwa.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Blasius

Koreja polnocna to kraj

Koreja polnocna to kraj powszechnej szczesliwoti i bogactwa i dobrobytu. Mieszkancy tam sa szczesliwe i nie tak jak na zgnilym zachodzie i w koreji poludniowej gdzie ludzie zyja w biedzie i nendzy!

Skomentuj