Ile mrówek jest na ziemi? Zaskakująco dużo

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Ile mrówek jest na ziemi? Wydaje się to pytaniem prostym, ale odpowiedź na nie kryje się w jądrze zrozumienia naszego ekosystemu. Ta niezwykła liczba - 20 biliardów - nie tylko fascynuje, ale rzuca też nowe światło na to, jak te niepozorne istoty wpływają na życie planety.

 

Mrówki, choć malutkie, odgrywają ogromną rolę w ekosystemie Ziemi. Obecne na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy), mają wpływ na cykl odżywiania, rozsiewanie nasion i ulepszanie gleby. Wiele gatunków jest drapieżnikami, kontrolując populacje innych owadów, a niektóre nawet dostarczają surowców do nowych leków.

 

Najnowsze badania z 2022 roku dostarczyły fascynujących danych na temat mrówek. Szacuje się, że żyje ich około 20 biliardów, co daje łączną masę około 12 megaton. To dwukrotnie więcej niż wcześniej szacowano i równowartość 20 procent biomasy całej ludzkości.

Z naukowego punktu widzenia mrówki są fascynujące pod wieloma względami. Znanych jest ponad 15 700 gatunków, ale prawdziwa liczba może być znacznie wyższa. Te małe istoty żyją głównie w lasach deszczowych i sawannach, choć niektóre z nich odnaleźć można na każdym kontynencie.

 

Mrówki są też niewątpliwie starożytnymi istotami, pochodzącymi sprzed około 140-168 milionów lat, czyli z okresu jurajskiego. Wtedy to rozwijały się równocześnie z roślinami kwitnącymi, co stworzyło im idealne warunki do rozprzestrzeniania się i różnicowania. Badania nad mrówkami nie są jedynie ciekawostką naukową. Ustalając ich liczebność i rozumiejąc ich rolę w ekosystemie, możemy lepiej zrozumieć, jak funkcjonuje nasza planeta. Możliwości, jakie dają te badania, dotyczą zarówno ekologii, jak i medycyny.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Mrówek jest znacznie więcej

Mrówek jest znacznie więcej niż ludzi.. tyle że one nie zasrywają całej planety, nie wyczerpują wszystkich dostępnych zasobów, nie zanieczyszczają niczego, nie niszczą, nie prowadzą bezsensownych wojen i nie podpalają lasów dla zysku. I jeszcze wielu innych rzeczy nie robią ale za to w przeciwieństwie do ludzi - one są pożyteczne.  

Skomentuj