We Francji odkryto niebezpieczny gatunek mrówek ognistych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Europie w kolejnych miejscach pojawiają się kolonie mrówek ognistych. Ukąszenie takiego owada przypomina oparzenie pokrzywą, jest odczuwalne przez trzy godziny i może wywołać wstrząs anafilaktyczny u alergików.

Mrówki ogniste w okolicach Tulonu zostały odkryte przez badacza Oliviera Blytha z Mediterranean Biodiversity Institute. Mówimy o superkolonii, więc najprawdopodobniej mrówki żyją tu od ponad roku. Ich siła jest w populacji. W lasach Nowej Kaledonii, gdzie gatunek zaatakował, nie znaleziono żadnych innych owadów.

 

Mała mrówka ognista pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W Europie do niedawna zauważono ją tylko w rejonie hiszpańskiej Malagi.

 

Likwidacja kolonii wiąże się z poważnymi kosztami – władze australijskiego stanu Queensland, w którym w 2006 roku znaleziono mrówki ogniste, wydały na nieudaną walkę około 30 milionów dolarów.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

Tak właśnie objawia się

Tak właśnie objawia się ocieplenie klimatu - ekspansją gatunków ciepłolubnych na tereny dotąd dla nich nie dostępne. Niech ktoś mi powie dlaczego jesienią w Polsce (ostatnio) wzdłuż krzaków i drzew przy drogach kłebią się roje malutkich muszek, których odpędzić się nie da, a jadąc na rowerze trzeba mieć okluary by nie mieć muszek w oczach - no ? Kiedyś ich nie było... ale były zimy teraz zim "nie ma" a jesienią pełno robactwa. Ale gamonie nadal bredzą że "ocieplenia nie ma", wszystko to "spisek naukowców" itd.. poczekamy zobaczymy kiedy ich robale zeżrą.. 

Portret użytkownika kolo21

Zmiany klimatyczne są to

Zmiany klimatyczne są to pewne na bank. Ale czy przez szarego Kowalskiego czy przez wielkie koncerny które kopcą i trują środowisko? Nie wspomnę o wulkanach. Dlaczego Polska ma mieć nałożony kaganiec ekologiczny podczas gdy reszta świata gwiżdżę sobie na to i wali w atmosfere na co mają tylko ochotę. Ameryka północna i południowa, Azja, Afryka Rosja, Ukraina itp. 99% świata kopci nawet palą ludzkie zwłoki jak w Indiach i jest to ok? Ale to Polska winna to Polacy mają płacić? Takiego wała kurwa. zapłacą piąchami w ryj ekologom. Rozmawiałem wczoraj z Ukropem, pytam sie go czy u nich też jest sortowanie śmieci zakaz palenia ich itp. Stwierdził że owszem próbowali parę lat temu coś takiego wprowadzić. Ale każdy Ukrainiec jest uzbrojony więc dali spokój. Palili czym tylko chcieli.

kolo21

Portret użytkownika Q.

Zgadza się ale co ja i Ty

Zgadza się ale co ja i Ty możemy na to poradzić ? - nic. Jedyne co możemy zrobić to postępować tak by nie dokładać swojej "cegiełki" do tego całego pierdolnika który zwie się "tumiwisizmem". Ja tylko mówię: rob to co możesz zrobić we własnym zakresie mając na uwadze całą ziemię.. Możesz przecież palić w piecu "od góry" , nie śmiecić, nie zatruwać wody i gleby itd. Wystarczy tylko odrobina dobrej woli i świadomości w zakresie tego co się robi, jak i dlaczego ? Gdy "szary" człowiek to zrozumie - problem zatruwania ziemi sam się rozwiąże. 

Prawidłowe sposoby palenia w piecu - Eko-Patrol - Straż Miejska Miasta  Lublin - Municipal Police in Lublin

Portret użytkownika Q.

No właśnie... same minusy.. i

No właśnie... same minusy.. i tak właśnie wygląda podejście prostaków do spraw prostych i oczywistych. Obesrać, obrzucić gównem a śmieci podrzucić sąsiadowi - to wasza mentalność podludzie. Dać im rozwiązanie problemu a oni zamiast je przyjąć (na podziękowania nigdy nie liczę) to jeszcze naplują na wyciągniętą rękę. Jak w Polsce ma być dobrze gdy chamstwo robi co może żeby było źle ??? 

Powiem wam głomby - gdybyście nie smrodzili z kominów to NIKT by nam nie kazał wymieniać pieców za ciężkie pieniądze (a wymiana też kosztuje) i mielibyśmy zawsze czyste powietrze bez smogu, toksyn i brudu. WSTYD !

Portret użytkownika Endymion

Nikt inteligentny nie neguje

Nikt inteligentny nie neguje ocieplenia klimatu w Polsce. Negacji podlega kwestia, że ekoterroryści zwalają to na winę człowieka!!!!

Grenlandia była zieloną wyspą, w Zielonej Górze były winnice, a był czas gdy Bałtyk był zamarznięty. Klimat zmienia się i to jest fakt.

Co do tych mrówek we Francji, to w kieszeniach przywieźli je lekarze i inżynierowie z Afryki..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika kolo21

Nie na człowieka na Polaka to

Nie na człowieka na Polaka to Polak winny i to Polak zapłaci. Dronami zjeby szpiegują ludziom kominy ja pierdolę. A jak zostaniesz napadnięty i pobity to pies z kulawą nogą sie nie pojawi skurwysyny. W ogóle to psiarnia znowu znikła z ulic nawet drogówki nie widać. Gdzie ich znowu wysłali w delegacje do Grecji? na Węgry? Zamiast pilnować porządku u nas bo za to my podatnicy im płacimy to sobie kurwa w delegację jeżdżą do obcych krajów. Jak by sie zaczęła wojna Polsko Rosyjska lub Polsko Ukraińska to te skurwiele pierwsze by sie ulotniły takie to kozaki.

kolo21

Portret użytkownika Q.

Mówi się i pisze: na prędce..

Mówi się i pisze: na prędce..(tak mówią polacy) a nie "ad hoc". A następnym razem jak zauważysz u kogoś błąd, pomyłkę czy nieścisłość to napisz sprostowanie, dopowiedz, wyjaśnij lub popraw merytorycznie a nie rzucaj bezmyślnie jakieś uszczypliwości. Bo tak się poprawnych relacji nie buduje, chyba że Twoim celem nadrzędnym jest tylko postawienie na swoim a nie rozmowa - wtedy to co innego. Ale tak się świata nie naprawia tylko burzy "dobro sąsiedzkie stosunki". 

Portret użytkownika Medium

Napisałam tak samo

Napisałam tak samo spontanicznie jak Ty. Wyjaśnienie dla siebie i dla mnie również znalazłeś sam później, za co serdecznie dziękuję. Ad hoc i inne łacińskie wyrażenia są dość w Polsce popularne, może nie w języku codziennym, lecz wśród intelektualistów - zdecydowanie. 

Nie cierpię tylko tych rodem wprost z kościoła, bo one nawet tłumaczyć się nie chcą, pozostałe trawię, w końcu jestem z Polski... Jeśli nie znasz, tłumacz sobie. Wszelkie studia językoznawcze, czy nauki przyrodnicze, w tym medycyna, na łacinie bazują.

Portret użytkownika Q.

Znam i rozumiem ale staram

Znam i rozumiem ale staram się je rugować z naszego wspólnego języka bo jak nie my to kto ?  :-)  Zdziwłem się że sama nie poszukałaś odpowiedzi tylko zadałaś pytanie.. znalezienie tego zajęło tyle czasu ile wpisanie chasła w wyszukiwarkę. A tyle się tych programów przyrodniczych naoglądałem że mi się pomyliło - bo jest gatunek mrówek "strzelających" kwasem mrówkowym na odległość: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mr%C3%B3wka_rudnica oraz Anoplolepis gracilipes - mrówka żyjaca obecnie w Autralii.

Portret użytkownika Medium

W dzieciństwie wakacje

W dzieciństwie wakacje spędzałam na łonie natury i jedną z moich rozrywek była obserwacja owadów. Na terenie wujkowego gospodarstwa mieszkały mrówki czarne, te najbardziej rozpowszechnione i czerwone. Któreś z nich, pewnie czerwone, bo już nie pamiętam, wyginały odwłok i strzykały jadem, tj. kwasem mrówkowym. Może to te, o których piszesz?

Portret użytkownika Medium

O, dzieki! To rzeczywiscie

O, dzięki! To rzeczywiście jakiś straszny, demoniczny gatunek, bo o żądlących mrówkach nie słyszałam.

Na obszarze inwazji (tj. poza Ameryką Południową), mrówki wykształciły nowe zachowanie - w kolonii może funkcjonować więcej niż jedna królowa. Takie kolonie są łącznie większe, współpracują ze sobą, i mogą szybciej zasiedlać i dominować na nowych terenach.

Skłócić, zrobić kolorowe rewolucje! :D 

Strony

Skomentuj