Naukowcy rozwikłali zagadkę skrzydeł biedronek

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na świecie występują ponad 4 tysiące gatunków biedronek. Naukowcy od wielu lat zadziwiają się sposobem, w jaki biedronki potrafią ukryć skrzydła pod powłoką ich pancerza, ponieważ zakres ich skrzydeł jest znacznie większy od rozmiarów samych owadów.

 

Skrzydła biedronki są składane kilka razy, jak origami. Mechanizm składania i rozwijania skrzydeł działa na tyle szybko i sprawnie, że zasada jego działania byłaby bardzo przydatna w tworzeniu na przykład innowacyjnych robotów, satelitów lub urządzeń medycznych.

 

Po długich badaniach pracownicy Uniwersytetu w Tokio, pod kierownictwem prof. Kazuya Saito, zdołał zrozumieć zasadę pracy skrzydeł biedronki. Postanowiono stworzyć sztuczne skrzydła owada, przyczepić je do biedronki, a następnie użyć tomografii komputerowej, aby zrozumieć jak ten mechanizm działa.Po wielu eksperymentach skonstruowano skrzydła ze specjalnego żelu, utwardzanego pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Implanty umożliwiły japońskim badaczom odkrycie tajemnicy owada. Rozkładanie i składanie skrzydeł biedronki opiera się na hydraulice.

 

W skrzydłach znajdują się naczynia krwionośne, sięgające do samej ich krawędzi. Gdy skrzydła są złożone naczynka zwijają się niczym sprężyna, akumulując energię. Dzięki temu skrzydła rozwijają się natychmiast po otwarciu pancerza owada. Skrzydełka nie zawierają także żadnych stawów ani przegubów, co zadziwiło naukowców.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Tomasz123

Oczywiście piorun strzelił

Oczywiście piorun strzelił "przez przypadek" w ziemię miliony lat temu i przez " przypadek" powstała pierwsza biedronka ze składanymi skrzydełkami ,oczywiście za pomocą hydrauliki i oczywiście "przez przypadek"mogła powielać identyczne biedronki ze składanymi hydrauliczne skrzydełkami.Czy nie brzmi to jak bajka?Jak najbardziej!  Bo cała teoria makroewolucji to bajka bez żadnych naukowych dowodów.

Portret użytkownika Spooky

Zarzucenie komuś ignorancji w

Zarzucenie komuś ignorancji w dyskusji nie wpada nawet w kategorię wycieczki osobistej, więc tym bardziej daleko temu do przemocy. Miliardy lat ewolucji sprowadziłeś do uderzenia pioruna. Wybacz, ale to jest ignorancja, nie można tego nazwać inaczej.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika ajwaj

"Skrzydełka nie zawierają

"Skrzydełka nie zawierają także żadnych stawów ani przegubów, co zadziwiło...." - no to akurat to stwierdziłem nawet ja, kiedy jako dziecię w przedszkolu (już starszaki) przeprowadzałem godzinne badania biedronek, bo mnie dziwiło, ze tak wielkie skrzydełka zmieszczą się pod osłonkami i że zawsze tak samo się składają przy wsuwaniu (podczas badań nie zginęła żadna biedronka, bo po wspięciu na czubek palca prawie zawsze z własnej woli otwierają osłonki i zanim odlecą można przyjrzeć się im przez kilka sekund ).
Tylko, że ja wtedy myślałem, że te skrzydełka to wyspecjalizowane łapki spod spodu które po locie biedronka opuszcza na dół przeciągając skrzydełka pod osłonkami :|  ...tłumaczy mnie jedynie brak dostępu do tomografu.
 

Skomentuj