Chińscy paleontolodzy odkryli niezwykły gatunek starożytnych trylobitów

Kategorie: 

Źródło: dinoanimals.pl

Trylobity to wymarłe morskie stawonogi, które żyły w starożytnym oceanie w okresie kambru i ordowiku. Ostatnio zespół naukowców składający się z profesora Zhao Fangchenga, doktoranta Sun Zhixina i dr Zeng Han z Nanjing Institute of Geology and Paleontology of the Chinese Academy of Sciences, natrafił na wyjątkowego przedstawiciela tego gatunku.

 

Skamieniałość zwierzęcia została znaleziona w formacji Mantou w warstwie geologicznej pochodzącej z okolich środkowego kambru w prowincji Shandong w północnych Chinach. Ten wyjątkowy trylobit zapewnia świeże spojrzenie na zakres morfologiczny i strukturalne podstawy specjalizacji cefalonów w trylobitach kambryjskich. Badanie nowego okazu zostało opublikowane w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica.


Phantaspis, bo tak został nazwany ten podgatunek, charakteryzuje się większym mózgiem z wyraźnie wyostrzoną przednią częścią. Naukowcy przypuszczają, że kształt głowy widoczny u Phantaspis mógł zmniejszać niebezpieczeństwo pożarcia przez inne zwierzęta poprzez zwiększanie rozmiaru trylobitów, co utrudniało zjedzenie ich przez drapieżniki.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Joński

Trylobity to gromada, a nie

Trylobity to gromada, a nie gatunek.

Jest: Ostatnio zespół naukowców [...] natrafił na wyjątkowego przedstawiciela tego gatunku.

Powinno być: Ostatnio zespół naukowców [...] natrafił na wyjątkowego przedstawiciela tej gromady.

Skomentuj