Naukowcy odkryli, że osy potrafią logicznie myśleć

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Logiczne myślenie jest zaawansowanym procesem i do tej pory uważało się, że ogranicza się ono jedynie do zwierząt, posiadających złożony układ nerwowy. Najnowsze badanie wykazało jednak, że osy mogą korzystać z pewnego rodzaju logicznej dedukcji. Jest to pierwsze takie odkrycie wśród bezkręgowców.

Tzw. proces wnioskowania przechodniego ludziom przychodzi bardzo łatwo. Polega to przykładowo na tym, że jeśli obiekt A jest większy od B, a B jest większy od C, to wiemy, że obiekt A musi być również większy od C. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan umieścił 40 os osobno w płytkim prostokątnym pojemniku. Na każdym jego końcu znajdował się inny kolor. Łącznie użyto pięciu barw, a każda odpowiadała jednej z liter od A do E.

 

Kolor, który był powiązany z następną literą alfabetu, w każdej kombinacji był zmontowany tak, aby porazić osy prądem, jeśli wylądują właśnie na nim. Na początku osy były szkolone na sąsiadujących ze sobą literach. Po 10 próbach przestestowano owady na parach B/D oraz A/E, co oznaczało, że muszą użyć logiki, aby uniknąć porażenia prądem. W 65% przypadków osy zdołały prawidłowo wybrać B zamiast D, najwyraźniej wyciągając logiczne wnioski z wcześniejszych porażeń.

Jak zaznaczyła autorka badań, Elizabeth Tibbetts, osy mogły rozwinąć tę zdolność z powodu swoich struktur społecznych. Osy spędzają dużo czasu walcząc o dominację, a wnioskowanie przechodnie jest naprawdę ważne dla określenia relacji w grupie. Tego typu badania zostały również wypróbowane na pszczołach, lecz nie stwierdzono, by stosowały te same procesy dedukcyjne.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Fascynacja owadzimi

Fascynacja owadzimi cywilizacjami (np termitami) - to bardzo stary temat. Admin "dotknął" tu pewnego problemu - jak jednostka korzysta z zespołowej wiedzy? Pszczoły np informują się "tańcem", wzgl. zapachem. Ale termity (odizolowane grubym szkłem) - budują tunele dokładnie synchronicznie. Jeśli to- nie radio, to mamy "ciemne fale" - albo zewnętrzną świadomość. Kłania się "pole morficzne" Sheldrake'a

Portret użytkownika Atuan_Retni

"Naukofcy" przeprowadzili

"Naukofcy" przeprowadzili jeszcze inny eksperyment na osach.

Po złapaniu osy oberwali jej skrzydła żeby nie odleciała i przystąpili do badań.

Oberwali jej jedną noge i mówili idź! no to osa kulejąc poszła, zapisali wniosek.

Następnie oberwali jej drugą nogę po tej samej stronie i powiedzieli idź! więc osa się kręciła w kółko, zapiasali wniosek.

Dalej, oberwali jej wszystkie nogi i powiedzieli idź! osa ani drgnęła.

Zapisali wniosek: gdy osie oberwać wszystkie nogi to ona traci słuch.

Portret użytkownika Dziadek

 

 

ŁADNE SPOTKANIE

 

W Przytorze tuż obok szosy

Spotkały się ,dwie smukłe osy

Jedna na drugą z ukrycia zerka

I podziwiają swoje futerka.

 

A że w tym świecie nie ma zazdrości

Idzie rozmowa w duchu radości

Trochę o domu, o snach i ogrodzie

Zwykła rozmowa , jaka na co dzień.

 

Stoję i patrzę, tak zachwycony

Że zapomniałem jak świat stworzony

To jest wrażliwość , jak u faceta

A może tylko zwykła podnieta.

 

Żona mnie woła, co tak tam stoisz

Wstydu nie masz, że się nie boisz

Przecież że patrzę, nie robię szkodę

Ja tylko podziwiam piękną przyrodę.

Portret użytkownika tubylec

Ciekawe czy Polacy użyją

Ciekawe czy Polacy użyją logiki przy najbliższych wyborach .. PO i PiS kopie prądem, to już chyba wszystkim wiadomo, teraz będą sprawdzać czy Konfederacja też kopie. A jeśli kopie to jaka opcja pozostaje żeby uniknąć pokopania?

Strony

Skomentuj