Badacze odkryli najstarszy gatunek stawonoga

Kategorie: 

Źródło: Royal Ontario Museum

Naukowcy z Kanady odkryli starożytny gatunek szczękoczułkowca zwany Mollisonia plenovenatrix. Jest to najstarszy gatunek tego typu stawonogów, jaki kiedykolwiek odnaleziono. W skład grupy szczękoczułkowców wchodzą pająki, skorpiony, a także kraby.

Nowy gatunek został zidentyfikowany na podstawie skamielin odnalezionych w złożu skalnym Burgess Shale w Górach Skalistych. Obszar ten jest znany z tego, że jest zawiera mnóstwo skamieniałości, które są zachowane w doskonałym stanie.

 

Nowoodkryta skamielina pochodzi sprzed niemal 508 milionów lat temu i pokazuje jak wyglądało życie, które istniało pod koniec eksplozji kambryjskiej. Zdarzenie to miało miejsce 541 milionów lat temu i doprowadziło do wyodrębnienia wielu nowych gatunków.

 

Skamieliny z rodzaju Mollisonia zostały odkryte po raz pierwszy już ponad sto lat temu przez amerykańskiego paleontologa Charlesa Doolittle Walcott. Jednak poprzednie próbki obejmowały tylko twarde egzoszkielety – nowe znaleziska pokazują znacznie więcej szczegółów.

Mollisonia plenovenatrix miał wielkość kilku centymetrów, duże oczy, długie odnóża i wiele par kończyn przeznaczonych do polowania. Stworzenie posiadało szczypce, podobne do tych, których używają skorpiony i pająki do chwytania i zabijania zdobyczy.

 

Starożytny gatunek żył w wodzie i używał swoich długich nóg do polowania w pobliżu dna morskiego. M. plenovenatrix posiadał aparat oddechowy podobny do skrzeli, który do tej pory występuje u innych szczękoczułkowców.

 

Nowe badania pokazują, że pierwsze szczękoczułkowce istniały już ponad 500 milionów lat temu oraz, że prawdopodobnie wyodrębniły się w samym sercu eksplozji kambryjskiej. Mollisonia plenovenatrix może być jednym z praprzodków tej podgrupy, z której później powstały znane nam po dziś dzień stworzenia. Przełomowe badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

 

A

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Skomentuj