Szokujące skamieliny pokazują, że stonogi wielkości samochodu żyły na Ziemi 326 milionów lat temu

Kategorie: 

Źródło: Image by Spencer Wright CC BY 2.0

W czasach prehistorycznych na powierzchni Ziemi chodziło wiele dziwnych stworzeń. Na przykład w karbonie, czyli około 100 milionów lat przed pojawieniem się dinozaurów, na terenie Wielkiej Brytanii, odkryto gigantyczne skolopendry.

 

Naukowcy dokonali zdumiewającego odkrycia na odcinku wybrzeża północno-wschodniej Anglii, w okolicach dzisiejszego Northumberland. Skamielina licząca 326 milionów lat jest śladami największej stonogi, jaką kiedykolwiek znaleziono. Szacowano, że ma około 2,7 metra długości, czyli tyle ile wynosi długość typowego samochodu.

 

Szczątki należą do wymarłego rodzaju krocionogów stawonogów, Arthropleura, i podnoszą tę klasę stworzeń do rangi największych znanych bezkręgowców wszechczasów. Jednak odkrycie, pierwotnie dokonane w 2018 roku, było przypadkowe. Jeden z głazów spadł, roztrzaskał się i pięknie odsłonił skamielinę, którą jeden z naukowców przypadkowo zauważył podczas spaceru. Skamielina jest tak duża, że ​​zabrały się aż cztery osoby, aby ją wznieść na klif. Wielkość znalezionego fragmentu skamieniałości wynosi 75 centymetrów , chociaż w rzeczywistości stonoga byłaby znacznie większa.

 

Oprócz tego, że jest rekordzistą, ta skamielina pozwala ekspertom dowiedzieć się więcej o starożytnych stonogach. W okresie karbońskim Wielka Brytania miała znajdować się blisko równika, co jest zgodne z wcześniejszymi znaleziskami Arthropleura. Jednak typ lokalizacji — otwarte siedlisko leśne w pobliżu wybrzeża — jest inny. Dwie poprzednie tego typu skamieniałości Arthropleura znalezione do tej pory zostały znalezione w Niemczech, były znacznie mniejsze. Te wcześniejsze odkrycia sugerowały również, że bezkręgowce miały tendencję do życia wokół torfowisk węglowych, rozległych obszarów o wysokiej biomasie, które akumulowały się w postaci torfu, gdy obumarły, ostatecznie zamieniając się w węgiel.

 

Powszechnie przyjmuje się, że obecnie stawonogi - grupa obejmująca owady i krocionogi - fizycznie nie mogą osiągnąć tego rozmiaru, ponieważ poziom tlenu nie jest wystarczająco wysoki, aby ułatwić oddychanie, gdy są duże. Jednak ta skamielina pochodzi z okresu przed szczytem tlenu atmosferycznego w późnym karbonie i permie, kiedy stężenie tlenu w atmosferze wynosiło zaledwie 23 procent, czyli niewiele więcej niż dzisiejsze 21 procent. Wskazuje to, że wzrost stężenia tlenu może nie być jedynym czynnikiem pozwalającym stawonogom osiągnąć tak niewiarygodne rozmiary. 

 

Badanie zostało opublikowane w Journal of the Geological Society.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika CCCC

Skoro świat ma tylko 6000 lat

Skoro świat ma tylko 6000 lat to jak wyjaśnić odległości we wszechświecie liczone w milionach czy miliardach lat świetlnych ?

Można np. obliczyć odległość do odległej gwiazdy metodą paralaksy. Przecież matematyka nie kłamie a mamy już prezyzyjne narzędzia żeby takie pomiary robić. Z drugiej strony gdyby wszystko na niebie było hologramem to jak wyjaśnić różne rodzaje promieniowanie dobiegające z przestrzeni spoza ziemi (radiowe, podczerwone) itp.

Portret użytkownika Zn

,,(...) to jak wyjaśnić

,,(...) to jak wyjaśnić odległości we wszechświecie liczone w milionach czy miliardach lat świetlnych ?". Jak to wyjaśnić?. Inną, bardziej prawdziwą wersją kosmologii opartej min. o odkrycia ś.p. pana Haltona Arpa i grupy astronomów z wielkim trudem, z uwagi na ostracyzm ,,politycznie poprawnego" nurtu nauki, kontynuujących jego badania. Przesunięcie ku czerwieni/ ku fioletowi nie jest tożsame z ,,efektem Dopplera" i ,,dowodem" na ,,ponadświetlne rozszerzanie się przestrzeni" na skraju pola obserwacji. Jest raczej dowodem na zmienność (w przeciwieństwie do dogmatu o ,,stałości bez względu na układ odniesienia") wartości prędkości światła od wartości maksymalnej w próżni i nieważkości/ mikrograwitacji do wartości niższych w obszarach o większym zakrzywieniu ,,czasoprzestrzeni". To implikuje cykliczność Wszechświata, jego o wiele starszy wiek i mniejsze od obecnie szacowanych, rozmiary. To również kwestia tworzenia/ materializacji masy z energii próżni a w dalszej konsekwencji ... boskiej kreacji Wszechświata i życia w nim. Stąd rzucane pod nogi kłody ze strony materialistycznie i pro-chaotycznie nastawionej części ,,establiszmętu". To znany niektórym film z konta Homo Sapiens magistra inżyniera ale w bezpośrednim wyszukiwaniu go nie znajdziesz. Yew Tube go ,,zakopało" bo przekazuje niewygodną wiedzę.    ,, Ukrywane wyniki badań astronomów - niezwykła prawda o kosmosie PL. HD."      https://youtu.be/GdlOmUiq3OM

Portret użytkownika Q

Wiek naszego świata czyli

Wiek naszego świata czyli ziemi nie ma żadnego znaczenia w przypadku wyznaczania kosmicznych odległości . "Przyrządem pomiarowym" jest przecież człowiek , który żyje zaledwie kilkadziesiąt lat . A "świat" to nie kosmos .

Portret użytkownika Q

Nawet jeśli faktycznie to

Nawet jeśli faktycznie to powiedział to wcale nie oznacza , że miał rację gdyż jako człowiek urodzony i wychowany w tamtejszej kulturze musiał także "nasiąknąć" tamtejszą mitologią dotyczącą stworzenia świata. Nikt przecież nie dowiódł , że był on "nieomylny i wszystkowiedzący". Wątpię też aby miał świadomość istnienia dinozaurów , mastodontów , wielorybów czy innych tygrysów szablozębnych z epoki lodowcowej.

Portret użytkownika Q

Muszę cię rozczarować bo

Muszę cię rozczarować bo najstarsze opowieści aborygenów australijskich mają ok. 40.000 lat. Sama cywilizacja Indyjska i Chińska ponad 5000 lat , więc raczej nie powstałą tuż po pojawieniu się człowieka białego.

Portret użytkownika Kwazar

No ja nie mogę ! Jadę z

No ja nie mogę ! Jadę z szybkością prosto na mandat i punkty a tu mnie stonoga wyprzedza się śmiejąc mi drwiąco w pysk. Nie no ! GAZ do dechy wciskam i co teraz mi poiesz stonoga ? Radar ?! Jaki radar ? 

Portret użytkownika Q

No to teraz powinni się

No to teraz powinni się wypowiedzieć fanatycy "biblijnego schematu stworzenia świata" , wyjaśniając jak to jest że biblia ani słowem nie wspomina o wiekich robalach , dinozaurach i innych zwierzętach dawno wymarłych ?

Bezkręgowce lądowe oddychają tchawkami (rureczkami będącymi "tleno-obiegiem" przypominającym krwiobieg) , przez co ich rozmiar ograniczony jest stężeniem tlenu w powietrzu ale nie bez znaczenia jest też średnia temperatura dobowa im wyższa tym i robale rosną większe , co widać szczególnie w amazonii gdzie "statystyczny" robal jest dużo większy niż np. w Polsce gdzie klimat jest dość chłodny. Zatem oprócz wyższej ilości tlenu musiało wtedy też być znacznie cieplej i bardziej wilgotno .

Amazońskie stonogi (i Peruwiańskie) osiągają dziś rozmiary ok. 30 cm długości i są drapieżnikami polującymi nawet na zwierzęta większe od nich jak jaszczurki , węże , żaby , myszy a nawet ptaki większe od wróbla. Są one też wyposarzone w gruczoł jadowy potrafiący nawet zabić człowieka (!) . Znany jest przypadek 4-letniego dziecka zabitego przez taką stonogę. Nie tylko u ruskich wszystko jest "bolsze" ..

Portret użytkownika syriues

A czymze jest samochod

A czymze jest samochod?

Niczym i nawet skamieliny po tym nie bedzie.zadnych planow,nazwisk,ani nawet dyktatorów. Niczego nie bedzie po tym xo stworzyl czlowiek,bo jest to slabe i brak w tym logiki.

Co do artykułu, to brak tu jakichkolwiek zdjęć tych ów skamielin.

Bog nie robi błędów. Były byty i beda również. 

 

Strony

Skomentuj