Holenderska kolej wypłaci wysokie odszkodowania rodzinom ofiar Holokaustu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Holenderska kolej NS ma zapłacić dziesiątki milionów odszkodowania w ramach rekompensaty za rolę, jaką odegrała w przewiezieniu 100 tysięcy osób do obozów zagłady podczas II wojny światowej.

Specjalna komisja, ustanowiona w listopadzie ubiegłego roku zaleciła, aby kolej wypłaciła 15 tysięcy euro wszystkim ocalałym Żydom oraz 7500 euro rodzinom ofiar. Holenderski przewoźnik podczas II wojny światowej przyjął zlecenie nazistów do przetransportowania Żydów do obozów zagłady. NS określa ten epizod jako "czarną kartę" w swojej historii. Kolej w zamian za usługę otrzymała od nazistów równowartość dzisiejszych 2,5 mln euro.

 

Około 500 Żydów i Romów wywiezionych z Holandii w czasie Holokaustu nadal żyje. Komisja szacuje, że łączna wartość odszkodowań prawdopodobnie przekroczy 35 milionów euro. Dyrektor generalny NS, Roger van Boxtel, zapewnił na konferencji prasowej, że firma dokona tych płatności:

Chcemy wykonać gest wobec osób poszkodowanych podczas II wojny światowej. Wszyscy niezwykle ubolewamy z powodu naszego udziału w tak zbrodniczym akcie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jakakolwiek kwota pieniędzy nie zrekompensuje cierpienia. Urząd Skarbowy zgodził się, aby pieniądze nie podlegały opodatkowaniu.

Jeden z ocalałych, 83-letni Salo Muller, którego rodzice zostali aresztowani i przewiezieni do obozu przejściowego w Westerborku, a następnie do Auschwitz, od kilku lat toczył walkę o wypłacenie odszkodowań ofiarom Holokaustu i ich rodzinom. Mężczyzna dopiął swego, ale nadal ma mieszane odczucia:

Cieszę się, że komisja przyznała indywidualne odszkodowania, ale nie jestem z tego powodu przesadnie zadowolony. Tysiące ludzi do końca życia będą odczuwać cierpienie z powodu wojny i bliskich, których stracili. Nic nie odwróci tej tragicznej sytuacji.

Pieniądze z pewnością nie zrekompensują wszystkich krzywd, ale poszkodowani będą przynajmniej mieli drobne poczucie sprawiedliwości. Prawniczka Salo Mullera zwróciła uwagę, że odszkodowania mogłyby być wyższe, ale oczywiście nikt nie chciał doprowadzić do tego, by państwowa kolej zbankrutowała.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

A teaz o działaniu

A teaz o działaniu talmudystów żydowskich w Polsce . Chcą oni przejmować majątek żydowski prawdziwych Żydów czyli wyznawców Tory - Chasydów . Nie wystarczą im prześladowania na terenie Palestyny / izraela lecz muszą też panoszyć się w Krakowie , kiedyś zapewne przejmą też " opiekę " nad grobem Cadyka do którego przyjeżdżają pielgrzymki Chasydów z całego świata .

Portret użytkownika ARTUR

Holendrzy i inne kraje

Holendrzy i inne kraje europejskie powinny wypłacić odszkodowania rodzinom Polaków którzy zginęli w walkach o wyzwolenie ich krajów. Ford" , główny żydowski sponsor Hitlera a także amerykańskie banki sponsorujące zbrojenia nazistów powinny wypłacać na zawsze haracz wojenny organizacjom charytatywnym aby przyszłe pokolenia wiedziały czym kończy się wszczynanie wojen .

Portret użytkownika Neo13n

Przecież adolfik to był szyd

Przecież adolfik to był szyd i sponsorowali ich inni szydy, ci z hameryki co się dzisiaj obniszą za władców tego systemu. Łapali ich inni szydy i zabiljali też ich szydy w gettach i obozach. Rzekome rodziny (rodacy? Haha haha) z hameryki nawet nie przyjęli statku z ok. 300 szydami z Europy i pewnie zginęli w obozach....

A na koniec nasz wielki sojusznik udzielił schronienia najgorszym sku****lą i chopaki unikneli odpowiedzialności za to co odyebali. 

Za ten sam fakt hameryka powinna być wykluczona z jakiegokolwiek sojuszu na 100 lat (3 pokolenia) z nami i kimkolwiek z Europy. 

A więc szyd zabijał szyda a my nie szydy musimy płacić. 

To jest obŻYDliwe!! 

Portret użytkownika Haszkers1986

Cos tu nie pasuje z

Cos tu nie pasuje z wyliczeniami

100.000 ludzi x 15.000= 1,5 miliarda

nawet jezeli zaplaca tylko po 7500 to wyjdzie 750.000.000

Jak oni wyliczyli ze dadza 15tys osoba ktore jeszcze zyja i po 7500 pozostalym to braknie kasy zeby kazdemu cos dac

500x15000=7.500.000

Wiec raczej tylko zyjacy zydzi dostana kase a reszta zostanie rozdzielona pomiedzy pomyslodawcami xD

Jak mozna winic kogos kto juz nie zyje i zmuszac kolejne pokolenia do zaplaty . Chcialbym zobaczyc cwaniaka ktory powiedzialby NIE podczas okupacji . Dostalby kule w leb a pociag i tak by pojechal gdzie trzeba. Jezeli wszyscy maja przepraszac Zydow za te ichmeczarnie z 2 WS to proponuje kilka nowych pomyslow :

Golenie glow i namalowanie swastyk wszystkim francuskim kobieta ktorej babcia/matka dawala dupy niemca podczas okupacji

Rodziny Brytyjczykow ktorzy dolaczyli do SS( Britisches Freikorps ) podczas 2ws powinny zaplacic odszkodowanie za zbrodnie dokonanych przez ich krewnych

 

Strony

Skomentuj