Chińczycy budują gigantyczne podziemne lotniska wojskowe

Kategorie: 

Chiński lotniskowiec Shi Lang - źródło: tun86.com

Według informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do rosyjskiego wywiadu, w Chinach trwają budowy wielkich podziemnych kompleksów lotniskowych. Na co zwraca uwagę wywiad rosyjski to fakt, że pojemność tych lotnisk nie odpowiada ilości posiadanych przez Chiny myśliwców.

 

Aktualny stan posiadania myśliwców przez Chiny to 500 sztuk, z czego 300 nowej generacji. To aż trzy razy mniej niż planowana pojemność podziemnych kompleksów. Wiadomo, że Chińczycy opracowali własny samolot klasy stealth porównywalny z F-22 Raptor oraz rosyjskim T-50. Być może hangary mają się zapełnić rodzimymi konstrukcjami. Tak czy inaczej jest to dowód na zbrojenia Państwa Środka i to na niewyobrażalnie dużą skalę.

 

Prace przy budowie kompleksów były prowadzone przy kompletnej tajności i w sposób, jaki uniemożliwia śledzenie postępów za pomocą satelitów szpiegowskich. Podobny manewr zastosowali Niemcy, przy budowie kompleksu Riese w Górach Sowich gdzie drewno na budowę sprowadzano z Włoch, aby nie powstały ślady wycinki lasu. Chińczycy byli na tyle skuteczni, że długo udało im się ukryć plany modernizacji armii.

 

Według danych wywiadowczych chiński system ochrony przestrzeni powietrznej jest już tak sprawny, że Amerykanie nie ryzykują tak często lotów szpiegowskich na terytorium Chin. Poza tym kompleksy podziemnych lotnisk zostały zbudowane tak, aby przetrwać ataki ze strony potężnych bomb penetrujących.

 

Wielkie projekty kosztują masę pieniędzy, ale na ich niedobór Chińczycy nie narzekają. W tym roku budżet wojskowy zwiększa się tam o 13% i dochodzi do 91,5 miliarda dolarów. To jednak wygląda słabo przy wydatkach amerykańskich sięgających rocznie 661 miliardów dolarów.

 

Analitycy uważają, że gdyby zsumować rzeczywiste nakłady na zbrojenia wielkość ta urośnie do równowartości około 300 miliardów dolarów. Teraz już wiadomo, dlaczego USA otwarcie twierdzi, że kluczowa jest Azja. Zaczyna się gra o władzę między czterema mocarstwami: USA, Rosją, Chinami i Indiami. 

 

Chińczycy szybko nadganiają zapóźnienie w stosunku do USA. W lecie zeszłego roku Chińczycy zwodowali pierwszy lotniskowiec Shi Lang, drugi już powstaje w Szanghaju. Cieszmy się pokojem na świecie, bo sytuacja może nabrać rozpędu naprawdę szybko.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Tomcio

Niemcy przy budowie Riese

Niemcy przy budowie Riese drewno pozyskiwali na miejscu z lokalnych tartaków , nie sprowadzali go z Włoch, to bzdury jakieś. Akurat w temacie Riese siedzę od lat i działam w Górach Sowich.Pozdrawiam wszystkich.

Portret użytkownika kbk

a moze wcale nie chodzi o

a moze wcale nie chodzi o lotniska a podziemne mysliwce zdolne wkrecac sie pod ziemie w dowolne miejsce? cos jak "wkretac" z Tytusa, Romka i Atomka;) bo w te lotniska pod ziemia jakos nie wierze - samolot moze ladowac nawet na autostradzie, wiec po co budowac takie kosztowne schrony? wystarczy zbombardowac wyjscie/wylot i samoloty "uziemione" - doslownie.

Portret użytkownika edmund

głuptasku,  te schrony maja

głuptasku,  te schrony maja takie gardziele, że w chwili wylotu samolotu juz dawno jest on w powietrzu.
Możesz sobie bombardować.
 
 
a satelity nic nie znalazły, bo wpierw wykonano tunele dla kolei podziemnej.
i wszystkie dostawy szły od dołu.
 

Trzy etapy poznawania prawdy: najpierw wyśmiewana, później zaprzeczana a na końcu oczywista. Arthur Schopenhauer

Strony

Skomentuj