Potężna burza magnetyczna, która nawiedziła Ziemię wywarła niewielkie skutki w skali globalnej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Potężna burza magnetyczna, która nawiedziła Ziemię 11 maja, okazała się mniej destrukcyjna, niż się tego obawiano. Wprawdzie doszło do pewnych zakłóceń w sieciach energetycznych i systemach komunikacyjnych, ale w skali globalnej skutki były stosunkowo niewielkie.

 

 

Strona internetowa satelitarnego Internetu Starlink firmy SpaceX informowała o pogorszeniu jakości usług, jednak ostatecznie burza nie spowodowała znaczących szkód. Także w Stanach Zjednoczonych Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) i Departament Energii stwierdziły, że żaden region kraju nie zgłosił poważnych konsekwencji burzy magnetycznej.

 

Co ciekawe, na całym świecie zaobserwowano za to niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Donoszono o żywych fioletowych, zielonych, żółtych i różowych odcieniach zorzy polarnej, która pojawiła się m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Chinach, Anglii i Hiszpanii. To efekt wzmożonej aktywności Słońca, która wpływa na ziemskie pole magnetyczne.

 

Najsilniejsza burza magnetyczna w historii miała miejsce w 1859 roku. Wtedy zorze polarne były widoczne nawet w Ameryce Środkowej, a być może nawet na Hawajach. Tego typu zjawiska mogą skutkować poważnymi uszkodzeniami linii energetycznych wysokiego napięcia oraz satelitów zależnych od usług nawigacyjnych i komunikacyjnych na Ziemi.

 

Na szczęście tegoroczna burza, choć potężna, nie przyniosła tak dotkliwych konsekwencji. Specjaliści podkreślają, że dzięki postępowi technologicznemu i lepszemu przygotowaniu infrastruktury krytycznej, udało się uniknąć poważniejszych zakłóceń. Niemniej eksperci wciąż ostrzegają, że w przyszłości może dojść do znacznie bardziej niszczycielskich burz magnetycznych, które mogą sparaliżować działanie nowoczesnego społeczeństwa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj