Chiny i Rosja będą sprzedawać broń Filipinom

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Amerykańska polityka wobec Azji, a zwłaszcza wobec Morza Południowochińskiego, najwyraźniej nie sprawdza się. Podczas gdy Chiny i Rosja wzmacniają swoją obecność w tym spornym regionie, Stany Zjednoczone powoli tracą jednego z najważniejszych sojuszników. Prezydent Filipin ogłosił, że kraj chce rozpracować i działać według własnej polityki zagranicznej, a przede wszystkim zadbać o własne interesy w regionie.

 

Marynarki wojenne Filipin i USA od kilku miesięcy prowadzą wspólne patrole morskie. Jest to odpowiedź na działania Chin, które budują kolejne sztuczne wysepki na Morzu Południowochińskim. Jednak nowy filipiński prezydent, Rodrigo Duterte, chce zmniejszyć swoją zależność od Stanów Zjednoczonych i otworzyć się na inne państwa, w tym na Rosję oraz Chiny.

 

W poniedziałek Duterte ogłosił, że amerykańscy żołnierze, stacjonujący w Mindanao, powinni opuścić kraj. Wskazał przy tym na zagrożenie, płynące z organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, która jest aktywna w tym kraju. Prezydent Filipin powiedział, że wojskowi powinni to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Co więcej, zapowiedziano również zawieszenie wspólnych patroli morskich, gdyż potencjalny konflikt zbrojny z Chinami, w przeciwieństwie do USA, nie jest na rękę Filipinom.

 

Rodrigo Duterte zapowiedział również, że zakończy zależność swojego państwa od amerykańskiej broni. Chiny i Rosja gotowe są sprzedawać broń Filipinom i udzielić w tym celu pożyczki na 25 lat. W niedalekiej przyszłości mają odbyć się negocjacje w tej sprawie. Rosyjskie i chińskie uzbrojenie ma ułatwić przeprowadzanie operacji antyterrorystycznych w kraju. Warto przypomnieć, że Chiny, w przeciwieństwie do USA, popierają wypowiedzianą przez Duterte wojnę z handlarzami narkotykowymi.

 

Źródła:

http://www.globaltimes.cn/content/1005749.shtml

http://www.update.ph/2016/09/philippines-to-buy-weaponry-armaments-from-russia-china/9373

http://www.nytimes.com/2016/09/14/world/asia/philippines-us-duterte-troops-mindanao.html?_r=0

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alazwp

Oświeciło mnie po tym

Oświeciło mnie po tym artykule. Teraz już rozumiem, dlaczego Duterte tak podskakiwał Obamie, wyzywając go, czy pokazując palec. Prawdopodobnie Filipiny chciały się wkońcu uwolnić od "władzy amerykańskiej" i ICH warunków. Możliwe, że na Filipiny dostarczali broń, uzbrajali buntowników, sprzedawali narkotyki, podsycały konflikty pomiędzy grupami itd itd. Summa summarum, sprzedawali broń (zysk), sprzedawały narkotyki (zysk), podburzały atmosferę pomiędzy grupami przestępczymi (koszt), ale ostatecznie te koszty to pikuś w porównaniu z zyskami.

Aha, jeszcze jedno przyszło mi do głowy - Stany są w każdym zakątku świata, ale jako wojsko, jako baza wojskowa, jako terytorium USA, więc wyjęte spod lokalnego prawa. Mogą sobie tam robić co chcą. Samoloty mogą również przewozić co tylko chcą, bez żadnej kontroli. Gdyby ktoś jednak zaczął coś podejrzewać, to przykrywką jest zawsze walka o demokrację czy wolność. Natomiast jeżeli ktoś zacznie coś głośno mówić na jakiś temat, zrobi się bunt, małą rewolucję w państwie, a nieposłusznych....wiadomo co, bez ostrzeżenia.

Smutne jest tylko to, co widzimy i słyszymy w mediach - przecież to są ochłapy informacji i najczęściej dezinformacja.

Portret użytkownika ChWDR

"O świcie 17 września 1939

"O świcie 17 września 1939 odwieczny wróg napadł na Polskę. Agresja Rosji była skoordynowana z agresją Niemiec, które napadły na nas 1 września ... Już od 1 września trwała współpraca Niemców i Rosjan przeciwko Polsce: sowieckie stacje radiolokacyjne naprowadzały naloty bombowców Luftwaffe na jednostki Wojska Polskiego na wschód od Wisły ...", "Pierwsze uderzenie spadło o trzeciej nad ranem na Podwołoczyska, Czortków, Skałę i Husiatyń. Pułk Korpusu Ochrony Pogranicza ( KOP Czortków) był najdalej na wschód wysuniętą placówką obronną Rzeczypospolitej. Nieliczni polscy żołnierze dowodzeni przez podpułkownika Marcelego Kotarbę podjęli natychmiast pełną determinacji walkę w obronie napadniętej Ojczyzny. Stawili czoło całemu korpusowi sowieckiemu złożonemu z czołgów i kawalerii. Bohaterstwo tych kilkuset żołnierzy ppłk. Kotarby porównywalne jest z bohaterstwem żołnierzy majora Sucharskiego broniących Westerplatte. Jeżeli o Westerplatte napisano tysiące publikacji, książek i filmów, to o żołnierzach KOP Czortków nadal trwa zmowa milczenia. Wojsko Polskie podjęło nierówną walkę z Armią Czerwoną m.in. w obronie Grodna, Wilna, Podola. Bitwy z rosyjskim najeżdżcą stoczono pod Tomaszowem Lubelskim, pod Szackiem i Wytycznem. Lwów i Brześć oblegali wspólnie Rosjanie i Niemcy - Armia Czerwona i Wermacht !...". "Podobnie jak bój o Westerplatte, gdzie padły pierwsze strzały i rozpoczęła się II wojna, tak samo bitwa pod Kockiem stoczona w pażdzierniku 1939 - stała się symbolem i legendą września. To właśnie pod Kockiem był ostatni kawałek wolnej Rzeczypospolitej, broniony przez żołnierzy Wojska Polskiego. To właśnie tutaj po rozpaczliwej walce, po wystrzeleniu ostatnich pocisków, dopiero wtedy żołnierze grupy "Polesie" poddali się wrogowi 6 pażdziernika 1939 r ..." "Do niewoli sowieckiej dostało się około ćwierć miliona podoficerów, oficerów i generałów Wojska Polskiego. Oprócz nich Rosjanie uwięzili ponad 120 tysięcy funkcjonariuszy KOP, Policji, straży więziennej, straży leśnej , a także urzędników państwowych, bankowych oraz księży ... Prawdziwą liczbę ofiar zbrodni sowieckiego ludobójstwa po 17 września 1939 kryją moskiewskie archiwa. I właśnie dlatego Rosjanie konsekwentnie odmawiają nam do nich dostępu ..." "Obaj ludobójcy - Hitler i Stalin nie żyją. Po Hitlerze nie ma nawet śladu. Natomiast monumentalny sarkofag-grób Stalina znajduje się w najbardziej honorowym i prestiżowym miejscu Rosji - pod murem Kremla na Placu Czerwonym w Moskwie. Tysiące Rosjan, oddają codziennie krwawemu tyranowi i ludobójcy cześć i składają kwiaty na jego grobie ..."

Portret użytkownika U_P_Adlina

pamiętaj, że w 1939 roku nie

pamiętaj, że w 1939 roku nie było Rosji, tylko żydo-bolszewicki ZSRR i wśród najeźdźców, który zaatakowali Polskę oprócz Rosjan, którzy niewątpliwie służyli w żydo-bolszewickiej armii byli także ukraińcy, litwini, estończycy, łotysze. tadżycy, uzbecy, czeczeni, kazachowie.........i przedstawiciele innych narodów żydo-bolszewickiego ZSRR !!.........Trzeba o tym pamiętać i gwoli prawdy nie mówić, że to Rosja napadła na Polskę, ponieważ de facto Rosja wtedy istniała nie jako suwerenne państwo, ale jako jedna z republik żydo-bolszewickiego ZSRR !!.........Jeżeli już tak historycznie podchodzisz do tamtych czasów, to nie zakłamuj tej historii, tylko mów prawdę !!...............PS: Dlaczego po Hitlerze nie ma śladu?.......Bo przegrał wojnę!!.....Ale nie do końca tak nie ma po nim śladu, bo na przykład na dzisiejszej banderowskiej upainie hucznie obchodzi się rocznice związane z nazizmem, jak niedawno obchodzono tam rocznicę powstania ukraińskiej SS Galizien !!.....Stalin wojnę wygrał i dlatego są po nim ślady, pomimo, że służył żydo-bolszewii!!..........PS 2:....Hehe!!.........Wiesz mendak, że poznałem cię!!...........A wiesz, co cię tym razem zdradziło??..........Twój nowy nick, który wiemy, co oznacza!!........Frustracja, frustracja!!............I jeszcze jedno mendak!!...........Co temat, który tu poruszyłeś ma wspólnego ze sprzedażą broni Filipinom???????????

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika korkociąg

Tak kremlowska trollino, a

Tak kremlowska trollino, a leki wział ? Twój bożek czekista putin nawet kase trzyma za granicą a nie w tym więzieniu zwanym rosją. Córki też trzymaj z dala od raju, gdzie kasa wystarcza tylko na zbrojenia i propagande aby oczadzic takich biednych tumanów jak ty. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

Prezydent Filipin wie, że

Prezydent Filipin wie, że uSSmany uwielbiają wszczynać konflikty z niewygodnymi dla siebie krajami (tu:Rosja i Chiny) rękoma swoich zastraszonych lub przekupionych "sojuszników" i widocznie nie chce być już dłużej takim "sojusznikiem" !!..........Tylko pozazdrościć im takiego prezydenta!!..........My mamy kukłę maliniaka, poruszanego sznurkami z faszyngtonu!!.......Tfu !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj