Świecące w nocy chmury mogą mieć związek z aktywnością słoneczną

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Nocne chmury srebrzyste, znane również jako NLC (Noctilucent Clouds), to zjawisko, które na przestrzeni lat przyciągało uwagę zarówno amatorów astronomii, jak i naukowców z całego świata. Wysoko na niebie, na wysokościach przekraczających 80 km, te chmury tworzą niesamowite, wręcz fantastyczne formacje. Ich powstawanie związane jest z procesem krystalizacji pary wodnej na cząstkach pyłu pochodzących z rozbijających się meteoroidów. Dzięki temu na naszym niebie pojawiają się rozświetlone, srebrzyste chmury.

 

Przełomem w badaniach nad tym zjawiskiem był rok 2007, kiedy to NASA wysłała na orbitę sondę AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Dzięki niej możliwe stało się śledzenie tych niezwykłych chmur na przestrzeni całego roku, co pozwoliło na zgromadzenie nieocenionych danych naukowych.

Jednak rok 2023 przyniósł niespodzianki. Pierwszą z nich była awaria sondy AIM. Główna bateria, która dostarczała energię do instrumentów pokładowych, odmówiła posłuszeństwa, uniemożliwiając dalsze monitorowanie NLC z kosmosu. Równocześnie, obserwacje z Ziemi wykazały, że NLC stały się mniej jasne i rzadziej występujące. Czy był to przypadek, czy też skutek jakiegoś nieznanych dotąd zjawiska?

Przypuszcza się, że za obie te sytuacje może stać zwiększona aktywność Słońca, które w 2023 roku znalazło się w fazie maksimum swojego 11-letniego cyklu aktywności. W czasie takiego maksimum Słońce emituje więcej promieniowania, w tym ultrafioletowego, które dociera do wyższych warstw atmosfery Ziemi. Te fotony o wysokiej energii mogą zakłócać proces tworzenia się kryształków lodu na cząstkach pyłu, co hamuje powstawanie NLC.

Obecnie naukowcy starają się zweryfikować tę hipotezę i zrozumieć, jakie inne czynniki mogły przyczynić się do zaobserwowanych zmian. Czy jest to jedynie efekt naturalnych cykli aktywności Słońca, czy też może mamy do czynienia z nowym, jeszcze nieznanym zjawiskiem? Czas pokaże. To, co wiemy na pewno, to fakt, że NLC i ich tajemnice wciąż są przedmiotem intensywnych badań, które z pewnością dostarczą nam jeszcze wiele fascynujących odkryć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"wszystko to - być może" - to

"wszystko to - być może" - to mógł biskup napisać.A naukowcy, powinni wiedzieć, albo - nie wiedzieć. Coraz więcej (w rozprawach naukowych) jest - gdybania: może podnieść lub opuścić, wywołać lub nie. To choć prawdopodobieństwo mogliby i ufność (istotność) podać (jakieś sigma). G panie - nie nauka Już więcej (w te wasze obrazki) - nie będę klikał i czytał głupot

Portret użytkownika Endymion

syriues, ja zauważyłem, że

syriues, ja zauważyłem, że admini mają jakąś biegunkę, w wysry.aniu debilnych postów.

Kilka postów niżej odbyła się dyskusja, wymiana zdań, ale to trzeba przykryć i zakopać!

16 stron wpisów ludzi, jest bardziej warte niż 16 artykółow adminów. 

Ile można czytać, że wieloryb mający biegunkę, zapłodnił rekina i z tego wyszłą mewa!!!!  WTF?!?!?!!?

Większość artykółow na ZnZ ma ten poziom!

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

To teraz admini powinni sie

To teraz admini powinni sie skupic na realnych historycznych zmianach na ziemi.Bo sa rzeczy o ktorych malo ludzi wie i dlatego psychoelity sraja ze strachu przed 2040,ha ale przed 2105 to sa juz w ogole obesrani ze az beda musieli walczyć z wyzsza inteligencja boską. Tacy sa spsycholeni ,ze nawet z tworca chca zadzierać. Psychozjeby moznowladcy,pelnowymoarowi debile.

Ps.Wspolczuje nam wszystkim, ze nasz swiat jest ciagany przez psychopatów po beznadziejach odwiecznych problemow .Pokazuje to ,ze swiat jest tylko zły. 

A kto wie czy nie jest dobry,lub ze moze być. Może powinien zaistniec duchowo religijny empatyczno fantazyjny swiat bytow ,dusz,o ktorych malo co wiemy w tym zabieganym poscigu za czyms czego dogonic nie można I nie wolno nawet 

Skomentuj