W Norwegii zaobserwowano obłoki srebrzyste

Kategorie: 

Źródło: twitter

Wokół koła podbiegunowego zaobserwowano wysyp chmur stratosferycznych typu NLC, czyli Noctilucent Clouds albo po polsku, obłoków srebrzystych. Mieszkańcy Norwegii mogli podziwiać mieniące się chmury po zachodzie Słońca.

 

Tego typu obłoki różnią się od konwencjonalnych chmur. Przede wszystkim występują w stratosferze, czyli na wysokościach powyżej 25 km. Ze względu na wysokość mogą odbijać światło słoneczne długo po tym, gdy tarcza naszej dziennej gwiazdy znajdzie się poza horyzontem.

Źródło: twitter

Jasne opalizujące kolory, jakie osiągają obłoki srebrzyste, to efekt dyfrakcji świetlnych wynikających z krystalizacji lodu w temperaturze -85 C. Zwykle chmury te występują w kolorze różowym i można je zobaczyć praktycznie na całym świecie, ale najczęściej widywane są w kole podbiegunowym.

Źródło: twitter

Istnieją teorie naukowe, wedle których obłoki srebrzyste - NLC, ze względu na wyjątkowo niskie temperatury, uczestniczą jakoś w procesach chemicznych związanych z obecnością związków chloru, co skutkuje znacznym uszczupleniem powłoki ozonowej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 245wrt

co to w ogóle znaczy? co to

co to w ogóle znaczy? co to za wymiana zdań? jak na onet.pl, śmieszni jesteście, niby portal alternatywny a typowe "polaczkowe" komenatrze, wyluzujcie ludzie bo w razie wojny sami się pozabijamy jak tylko dostaniemy broń do łapy

Portret użytkownika pijo

Nie,one  powinny nosic nazwę

Nie,one  powinny nosic nazwę obłoki trujace smierdzielowo-fenolowo formaldechydowo.A co, niekturzy wymyslają nowe nazwy chur, to ja też chcę cos wymyslić.Po opadnieciu na Ziemię smierdzą jak starej szkapie z pyska....

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj