Kategorie:
Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań Nauk o Ziemi dokonali wstrząsającego odkrycia, które rzuca nowe światło na historię naszej planety. Okazuje się, że 41 000 lat temu ziemskie pole magnetyczne osłabło do tego stopnia, że nasza planeta była praktycznie bezbronną "kulą" w kosmosie, narażoną na niebezpieczne promieniowanie.
Prezentując swoje ustalenia na Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Unii Nauk o Ziemi, eksperci z Poczdamu wyjaśnili, że podczas tego wyjątkowego wydarzenia, zwanego "zdarzeniem Laschamp", natężenie pola magnetycznego Ziemi znacznie spadło. W konsekwencji, niszczycielskie promieniowanie kosmiczne swobodnie przenikało przez osłabioną atmosferę, bombardując powierzchnię naszej planety.
Naukowcy od dawna wiedzieli o oscylacjach i odwróceniach biegunów magnetycznych Ziemi, ale to odkrycie pokazuje, że w przeszłości mogło dochodzić do dramatycznych osłabień pola magnetycznego, stawiając ludzkość i inne formy życia w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Kluczowym dowodem na to zjawisko są zmiany zawartości kosmogenicznych radionuklidów, takich jak beryl-10, w rdzeniach lodowych i osadach morskich. Analiza tych danych izotopowych wykazała, że podczas "zdarzenia Laschamp" produkcja berylu-10 była dwukrotnie wyższa niż obecnie, co odzwierciedla znaczne osłabienie pola magnetycznego.
Rekonstrukcja wydarzeń oparta na danych izotopowych i paleomagnetycznych pokazuje, że magnetosfera Ziemi kurczyła się wtedy w zatrważającym tempie, pozostawiając naszą planetę niemal całkowicie bezbronną. To musiało mieć katastrofalne konsekwencje dla wszystkich form życia na Ziemi w tamtym okresie.
Choć naukowcy nie są w stanie określić dokładnych skutków tego zjawiska, można się spodziewać, że zwiększone promieniowanie kosmiczne mogło prowadzić do mutacji genetycznych, uszkodzeń DNA oraz wymarcia wielu gatunków. Być może właśnie to wydarzenie miało wpływ na ewolucję człowieka i innych ssaków w tamtym czasie.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj