Najbardziej wysunięty na południe aktywny wulkan świata wypluwa na powierzchnię złoty pył

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Najbardziej wysunięty na południe aktywny wulkan świata skrywa wyjątkowe geologiczne zaskoczenie. Naukowcy badający Antarktydę odkryli, że góra Erebus, położona na Wyspie Rossa, wyrzuca na powierzchnię cenny złoty pył.

 

Według najnowszych analiz, z krateru wulkanu Mount Erebus wydobywa się dziennie aż 80 gramów złota, co daje wartość rynkową sięgającą 6000 dolarów. Ten niezwykły fenomen obserwowany jest nawet w promieniu 1000 kilometrów od samego wulkanu.

 

Antarktyda, lodowy kontynent na dnie świata, słynie z niskich temperatur i rozległych połaci śniegu i lodu. Jednak pod jego powierzchnią ukryty jest świat wulkanicznej aktywności. Naukowcy zidentyfikowali na tym kontynencie aż 138 wulkanów, z których większość znajduje się w Antarktyce Zachodniej. Tylko nieliczne z nich, w tym właśnie Mount Erebus, uznawane są za aktywne.

 

Wulkan ten, nazwany na cześć greckiego boga ciemności, wybucha co najmniej od 1972 roku, regularnie uwalniając gazy, parę oraz stopione fragmenty skał. Jednak to obecność drogocennego złotego pyłu w emitowanych gazach stanowi prawdziwą zagadkę dla badaczy.

 

Skąd pochodzi to złoto i w jaki sposób dostaje się ono do wnętrza wulkanu? To pytania, na które naukowcy próbują znaleźć odpowiedź, badając skomplikowane procesy geologiczne zachodzące w głębi Antarktydy. Odkrycie to otwiera nowe perspektywy dla zrozumienia tajemnic tego lodowego kontynentu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Zając wygra z niedźwiedziem ,

Zając wygra z niedźwiedziem , a Ukraina uwierzyła w te bajki i likwiduje swój kraj , narkomani przy władzy wpadli w szaleństwo !

Obecne władze Unii cofnęły Europejczyków do 1939r

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Skomentuj