Rozbłyski słoneczne zwiększają intensywność wyładowań atmosferycznych na Ziemi

Kategorie: 

Źródlo: freeimages.com

Naukowcy doszli do wniosku, że zaburzenia pole magnetycznego naszej planety na skutek działalności Słońca, mogą być odpowiedzialne za wzrost liczby uderzeń piorunów zaobserwowany na całym świecie. Badania wykazały, że ilość wyładowań atmosferycznych w Wielkiej Brytanii wzrastała o 50 procent, gdy pole magnetyczne naszej planety był pod wpływem naładowanych cząstek emitowanych podczas rozbłysków słonecznych.

 

Badania tego zagadnienia przeprowadzono na Uniwersytecie w Reading. W ciągu pięciu lat obserwacji w Wielkiej Brytanii wykazano, że wiatr słoneczny zwiększa liczbę uderzeń piorunów o minimum 50 procent. Ustalenia te mogą być przydatne dla meteorologów, którzy korelując pogodę kosmiczną z ziemską, mogą lepiej symulować intensywność burz.

 

Mechanizm powstawania wyładowań atmosferycznych wcale nie jest dobrze poznany. Kiedyś w szkołach wmawiano ludziom, że pioruny to rezultat różnicy potencjałów między chmurami. Większość ludzi święcie wierzy w to do dzisiaj, podczas gdy już dawno dowiedziono, że nie można w taki sposób zbudować odpowiednio wielkich energii.

Stosunkowo niedawno zaproponowano teorię, wedle której pioruny są wyzwalane przez promieniowanie kosmiczne, które wchodzi w interakcje z wyższymi partiami atmosfery powodując swoiste reakcje łańcuchowe skutkujące wyładowaniem. Dopiero po zastosowaniu takiego modelu okazało się, że  równania matematyczne wspierają tę hipotezę.

 

Skoro, zatem udowodniono, że wpływ taki wywiera strumień naładowanych cząstek docierający do nas z wszystkich stron wszechświata, to raczej oczywiste było założenie, że podobne oddziaływania mogą wystąpić na skutek emisji ze Słońca, które pod wieloma względami są bardzo podobne do promieniowania kosmicznego. Prawdopodobnie generowanie piorunów odbywa się w tym przypadku w ramach tego samego mechanizmu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika angelus maximus troll

Wszyscy gadacie bzdury i się

Wszyscy gadacie bzdury i się mylicie... Więcej piorunów to skutek syjonistycznych chemtrailsów rozpylanych w atmosferze które sprzyjają propagacji fal żydowskiego HAARPa celem naszego zniewolenia i depopulacji... A głównym tego celem są słowianie buhahahahahahaaa...

Portret użytkownika swiadomywiadek

przypasuj ton swojej

przypasuj ton swojej wypowiedzi do obojetnie jakiego bohatera/charakteru z filmu o tematyce wojennej. moze byc z, jak mniemam, twojego ulubionego holwood.
95% z nich przyprawialo widzow o przyslowiowe "usmiechy pod wasem"  na widok ich bunczucznej,zapyszalej pogardy wobec realiow no i defakto konca ich roli.
jak nie masz nic do powiedzenia to sie nie zmuszaj kolego.
 

ten kto wymyslil strach panicznie bal sie zyc
wiec otworzyl pierwszy bank, apteke i tv.
 

Portret użytkownika morose

Nasi przodkowie mieli dosyc

Nasi przodkowie mieli dosyc kataklizmów na ziemi i dlatego wynieśli sie na księżyc na ktorym mieszkają do dzisiaj To są własnie ci dawni bogowie oraz dzisiejsi "obcy" którzy monitorują zycie na ziemi.

Skomentuj