Świecące chmury nad Rosją zaskoczyły tysiące osób

Kategorie: 

Obłok NLC nad Wołgogradem - Źródło: vk.ru

W bardzo wielu miastach zachodniej Rosji zaobserwowano niezwykłe świecące chmury. Tysiące mieszkańców wychodziło na dwór we wczesnych godzinach porannych, aby zobaczyć niezwykłe i fascynujące chmury świecące na niebie przed wschodem Słońca. 

 

To co widziano to najprawdopodobniej Noctilucent clouds, czyli obłoki NLC. Są to chmury pojawiające się zwykle w obszarach polarnych. Można je zaobserwować po zmroku lub przed świtem, czyli wtedy, kiedy Słońce znajduje się kilka stopni poniżej horyzontu. 

Kiedyś, aby zobaczyć to zjawisko, trzeba było się udać do Arktyki lub Skandynawii, ale w ostatnich latach da się to zobaczyć z praktycznie wszystkich miast europejskich.

Według specjalistów obłoki srebrzyste - NLC - po raz pierwszy widziano w 1885 roku, po erupcji wulkanu Krakatau. Była to największa erupcja wulkaniczna w naszych czasach i wzbiła wysoko w atmosferę ogromne ilości pyłu wulkanicznego. Od tego czasu pojawiają się te specjalne chmury, które tworzą się bardzo wysoko w atmosferze, na wysokości od 70 do 90 km nad powierzchnią Ziemi.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Fun Kacapija

"Świetlna smuga na niebie

"Świetlna smuga na niebie była dowodem na udany wystrzał pocisku międzykontynentalnego z poligonu "Kapustin Jar" 

- podał portal o2.pl powołując się na rosyjskie "Wiedomosti".

Wojskowi mieli testować rakietę balistyczną RS-12M „Topol” - wykorzystaną do ewentualnego zwalczania amerykańskich patriotów.

Dane zostaną wykorzystane do opracowania skutecznych środków do zwalczania tarczy antyrakietowej. Na przyszły rok zaplanowano tuzin takich prób rakietowych

- podało rosyjskie Ministerstwo Obrony."

 

Skomentuj