Kategorie:
Portal multimedialny YouTube ostrzega użytkowników przed poważnymi konsekwencjami nowych unijnych regulacji.Należąca do Google platforma społecznościowa rozpoczyna kampanię #SaveYourInternet, która jest protestem przeciwko wprowadzeniu nowych regulacji przez Unię Europejską. Chodzi o to, że uchwalenie artykułu 13 prawa autorskiego w jego obecnej wersji, może poważnie ograniczyć funkcjonalność najpopularniejszego internetowego serwisu wideo.
Artykuł 13 jest częścią zaproponowanej przez Parlament Europejski dyrektywy dotyczącej praw autorskich, której celem jest rzekomo znalezienie efektywnego sposobu ochrony twórczości i właścicieli internetowego contentu. YouTube zastrzega, że nie ma nic przeciwko samej idei artykułu 13, lecz zatwierdzenie go w obecnej formie, może poważnie zmienić oblicze Internetu.
12 września Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem nowych przepisów, jednak decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Ostateczna wersja artykułu może być gotowa już pod koniec 2018 roku, co sprawi, że kraje członkowskie będą miały 2 lata na zastosowanie się do dyrektywy.
Aktualna wersja artykułu 13 zlikwiduje obecny system usuwania treści na żądanie użytkownika, który w tej chwili chroni posiadaczy praw autorskich. W rezultacie takie serwisy, jak YouTube, Facebook czy Instagram będą ponosić pełną odpowiedzialność za treści publikowane przez użytkowników. Aby uchronić się przed potencjalnymi reperkusjami, YouTube byłby zmuszony do blokowania milionów filmów przesyłanych na terenie Europy.
Największe konsekwencje odczuliby twórcy contentu. Blokady obejmowałyby m.in. filmy edukacyjne, oficjalne teledyski, parodie i wiele innych materiałów. W wyniku wprowadzenia artykułu 13 pracę mogą stracić setki tysięcy osób.
YouTube rozpoczął akcję #SaveYourInternet, która ma na celu zachęcenie prawodawców do znalezienia innego rozwiązania, które umożliwi skuteczną ochronę przed naruszeniami praw autorskich, bez jednoczesnego zabierania Europejczykom prawa do swobodnego wyrażania się w sieci. Serwis apeluje do youtuberów i użytkowników o wyrażenie poparcia dla kampanii, co skłoni Parlament Europejski do ponownego rozważenia sprawy i wycofania się z uchwalenia szkodliwego artykułu 13.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
ZychMan
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych. |
Komentarze