Grecki rząd zagroził przejmowaniem niemieckich aktywów jako rekompensaty za II wojnę światową

Kategorie: 

Źródło: bundesarchive

Niemcy są głównym państwem z UE, które naciskało na radykalne programy oszczędnościowe Grecji. Nowy rząd w tym kraju już jakiś czas temu stwierdził, że żądania formułowane pod adresem ich kraju są nierealistyczne. Co więcej grecki minister sprawiedliwości wsparty przez nowego premiera wezwał Niemcy do zapłacenia "reparacji wojennych, wymuszonych koniecznością nagłej spłaty kredytu przyznanego między innymi przez Niemcy w celu ratowania waluty euro.

 

Greckie władze domagają się też zwrotu zrabowanych przez Nazistów zabytków należących do ich kraju. Rząd z Aten zagroził nawet przejmowaniem niemieckich aktywów w ich kraju jako rekompensatę za zbrodnie hitlerowskie. Niemców to oburza w 70 lat po zakończeniu II wojny światowej.

 

Groźby względem Niemiec zostały wypowiedziane przez Ministra Sprawiedliwości Grecji, Nikos Paraskevopoulosa. Jak donosi gazeta Kathimerini, był on wspierany przez premiera Alexisa Tsiprasa. Powiedział on nawet, że grecki parlament będzie się tą sprawą zajmował, ale "bardzo technicznie i z wrażliwością".

 

Grecki minister sprawiedliwości powiedział również, że decyzja sądu daje mu prawo do nakładania sankcji oraz "wywłaszczenie aktywów niemieckich w Grecji" jako formy rekompensaty. Rzecznik prasowy kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert w odpowiedzi stwierdził, że kwestia reparacji wojennych została już uregulowana prawnie i politycznie.

"Niemcy są świadomi jego moralnej odpowiedzialności za zachowanie pamięci o winie Niemiec w II wojnie światowej i cierpienia jakie ​​spowodowano w wielu krajach, ale to niczego nie zmienia w prawnej i politycznej ocenie kwestii odszkodowań." powiedział Seibert

Stosunki dyplomatyczne między Atenami i Berlinem psują się od dłuższego czasu. Niemcy - największy beneficjent z wprowadzenia wspólnej waluty euro, musi ratować finanse Grecji dając im pieniądze. Nasi zachodni sąsiedzi domagają się dolegliwych dla społeczeństwa greckiego działań oszczędnościowych, które były wymagane w zamian za udzieloną pomoc finansową.

 

Wydaje się, że Grecy trafili w czuły punkt, ponieważ w tej kwestii wypowiedział się też rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger, który mówił dziennikarzom w Berlinie, że musimy patrzeć w przyszłość razem, a te emocjonalne i retrospektywne żądania nie rozwiązuje problemu.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jano24

Grecy to odważny Naród i mają

Grecy to odważny Naród i mają odważny grecki Rząd . A Polska ? Niemcy zrabowali , okradli , zniszczyli i zabili wielokrotnie więcej w Polsce ale rząd zaczyna liczyć straty przed każdymi wyborami . Następne liczenie za dwa lata.

Portret użytkownika Zenek :)

Coś o ekonomi

Coś o ekonomi petrodolara:

"WTI staniała mocniej niż Brent. Tak czy inaczej dojdzie do mocnej przeceny, ponieważ zasoby ropy w USA zajmują ponad 60 procent pojemności zbiorników, przy 67 procentach automatycznie dojdzie do fizycznej realizacji kontaktów futures na ropę. Czyli fundusze hedgingowe i banki inwestycyjne siedzące na długiej pozycji w futures zamiast realizacji zysku/straty w wymiarze finansowym będą musiały odebrać ropę, które zakupiły. A to jest po prostu niemożliwe. Są dwa wyjścia, albo import do USA się drastycznie zmniejszy, albo firmy zaczną sprzedawać swoje rezerwy na rynku. Możliwe jest tylko to drugie. Dlatego w drugim kwartale dojdzie do krótkotrwałego załamania cen."
(http://forum.militarium.net/viewtopic.php?p=257359#p257359)

Ichnia giełda jest zawalona takimi kontraktami. Jeśli ta informacja jest prawdziwa niedługo USD poszybuje w bagno...

Portret użytkownika elvis_żyje

Nie udawaj Greka!!! Sami sie

Nie udawaj Greka!!!
Sami sie do tego badziewia pchali,niech wyjda z uni i  pokażą dobry przykład,potem mogą żądać!
Nikogo nie bronie ale znam Greków prywatnie,bywałem tam  i zapamiętałem tylko że to nieroby i brudasy.
Srając z daleko na brukselke powiem tylko że dzięki kasy z uni pobudowali co trzeba,20 lat temu jeżdzili na osłach a w kraju było 20 % analfabetów.
Przypominja mi naszych frankowiczów,kredyty brali a teraz płaczą ze muszą spłacać

Portret użytkownika bb

ktoś k...a kupował te Greckie

ktoś k...a kupował te Greckie obligacje i ten ktoś nie upadł, nikt nie poniósł konsekwencji, ba nawet na tym lepiej wyszedł, bo grecji pozyczyły inne kraje aby ta mogła spłacić te "lewe" obligacje. Czyli ryzyko spłacilismy wszyscy....
 
Jak chcę wziąść kolejny kredyt to im więcej ich mam tym gorzej z jego dostaniem, gdyby takj nie było - 70% polaków by zbankrutowało.
 
I osobiście uważam że żądania Grecji są zasadne co do reparacji i odszkodowań - mogliby zrealizować zapowiadane kroki - przynajmniej jeden kraj w UE pokazałby że ma Jaja i nie udaje że wojny nie było.

Portret użytkownika ben

 Ja w kwestii formalnej co

 Ja w kwestii formalnej co mają frankowicze  do Grecji - dług w złotówkach maleje w frankach rośnie.Dla ciebie jest  ok?!
Ale ciebie to przerasta!
 Jeszcze 40 lat wstecz w Polsce  się budowało teraz mamy czas wyburzania, dziękujemy za info że tam bywałeś ciekawe po co ale to już twój problem  ja osobiście  bym nie pojechał do kraju gdzie tyle brudasów jak to ująłeś, ale ciebie coś tam ciągło.Może właśnie ten brud.
http://www.moja-grecja.pl/grecja_dzisiaj.php?str=ludnosc
To że ktoś jest analfabetą nie znaczy że jest gorszy a może byli bardziej szczęśliwi. Jakoś  dawali sobie radę bez Unii aż ta wyciągneła swe syjonistyczne macki .\
 
 

Portret użytkownika jacek

Co do Frankowiczów, czy jak

Co do Frankowiczów, czy jak grasz w totka i przegrasz to z moich podatków mają oddać Ci kasę  ? Sorry jak sobie poscielisz tak się wyśpisz. Dziwię się , że jest taka gadka ja biorę np tv na raty i niestać mnie by je spłacić to niech mi rząd z podatków dopłaci. Za błędy trzeba płacić i sam o tym wiem, więc nie żałuję frankowiczów, mi jakoś nikt nie pomaga.

Portret użytkownika MiterMan

jak postapia tak wszystkie

jak postapia tak wszystkie kraje jak grecja to niemcy stana sie panstwem zyjacym z zasilkow Biggrin a z kolei kazde inne panstwo bedzie sciagala niemcow do roboty w polu robic,,, tak powinno byc... tyle ze nakradli tyle za czasow 2wś ze sa w stanie przekupic kazdego i robić sobie grunt  pod wszystko co uwazaja w swoim interesie za sluszne...  jak ktos chce miec wiekszy obraz sytuacji swiata niech szuka tajemniczych zgonow waznych ludzi, dowiedza sie czym Ci ludzie operowali  i zakladajac kto na tym zyskuje otrzymacie obraz wspolczesnej walki o wplywy... 

Portret użytkownika An Ty

Co bedzie gdy nastapi kolejna

Co bedzie gdy nastapi kolejna zmiana warty i 'nowi zwyciezcy' zaczna pozywac Usrahell za ich zbrodnie,ktore nomen omen przewyzszaja juz tzw. hitlerowcow. Tylko pomyslcie ,Ameryka,ISrahell,UK,Vatykan leza kompletnie. Tocza wojny bez wypowiedzenia, pod kazda szerokoscia geograficzna pod byle sfabrykowanym powodem pod jednym ciemnym dowodctwem to i na nich przyjdzie kryska . W sumie kilkadziessiat krajow zarzada odszkodowan. Bedzie sie dzialo
 

“Ere many generations pass; our machinery will be driven by a power obtainable at any point in the universe.” – Nikola Tesla

Portret użytkownika inka

Grecy to zwykli szantarzysci,

Grecy to zwykli szantarzysci, ktorych za przekrety powinno sie puscic z torbami i granice zamknac natychmiast.  Podobnie bedzie z Wlochami. Roztrwonili kase, ktora dostali, a teraz szantazuja jak nie napuszczeniem na Europe islamistow i dzihadystow to teraz sami sobie wyplacaja kase za krzywdy. Dawniejsze bandyctwo zalatwiaja dzisiejszym. To jest zwykle zlodziejstwo i kretactwo na miare Putina. Najpierw uczestniczyli w tym kretactwie , a teraz zgrywaja hojrakow. Polska powinna profilaktycznie zamknac granice, bo jak widac najlepiej liczyc na siebie.

Strony

Skomentuj