Kategorie:
Aktywny region AR 2816 wygenerował pierwszy od długiego czasu rozbłysk słoneczny. Flara nie była imponująca, ale wywoła koronalny wyrzut masy (CME)
Na Słońcu wystąpił umiarkowanie silny rozbłysk słoneczny o sile M1.1 w punkcie szczytowym. Zjawisko rozpoczęło się 19 kwietnia o 23:19 i zakończyło o 23:59 UTC. Źródłem był aktywny region 2816 o konfiguracji magnetycznej beta.
Z tym zdarzeniem była związana duża emisja plazmy w przestrzeń kosmiczną czyli koronalny wyrzut masy, który został wytworzony po rozbłysku. Na obrazach z koronografu LASCO C2 zaobserwowano CME o godzinie 00:36 UTC 20 kwietnia.
Wstępna analiza i późniejsze modelowanie nie wykazały aby jakikolwiek komponentu wyrzutu plazmy był skierowanego na Ziemię. Jednak dalsza analiza zostanie jeszcze przeprowadzona, gdy będzie dostępnych więcej zdjęć.
Obecnie po widzianej z Ziemi stronie Słońca można zobaczyć trzy aktywne regiony. Region 2816 (konfiguracja beta) wykazał wczoraj pewne oznaki wzrostu przed wytworzeniem rozbłysku klasy M, ale jest jeszcze region 2817 (beta), który wykazał szybki wzrost w ciągu ostatnich godzin. Pojawił się też nowy region 2818 o konfiguracji magnetycznej alfa. Jest zatem jeszcze potencjał na kolejne silne zjawiska solarne.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj