Aktywność słońca nadal rośnie! Wystąpił rozbłysk słoneczny M5.5 skierowany w Ziemię

Kategorie: 

Źródło: NASA

Podczas wczorajszych rozbłysków klasy M z rejonu 2673 doszło też do dużego koronalnego wyrzutu masy (CME), które w pewnym stopniu jest skierowane w stronę naszej planety. Jutro czeka nas zatem burza geomagnetyczna oraz możliwość obserwacji zorzy polarnej.

 

 

Podczas najsilniejszej flary jak dotąd z regionu 2673 powstało CME(koronalny wyrzut masy), którego część leci w naszą stronę. Plazma została wyrzuca w przestrzeń kosmiczną z prędkością blisko 1500km/s. Już w nocy mogliśmy spekulować, że plazma jest skierowana w naszą stronę ze względu na burze radiacyjną jaka właśnie ma miejsce. Ilość protonów wciąż rośnie i aktualnie poziom burzy to S2. Warto tutaj zauważyć, że tak silnej burzy radiacyjnej nie mieliśmy od kilku lat. 

 

Jutro czeka nas burza geomagnetyczna, jednak na tą chwilę ciężko przewidzieć jej siłę, musimy czekać aż plazma dotrze do satelity ACE, jednak według prognoz może to być G3 co sugeruje możliwość pojawienia się zorzy polarnej w naszym kraju. Jedynym problemem podczas obserwacji może okazać się zachmurzenie które zalega nad naszym krajem. 

Wzrastająca ilość protonów

Wciąż należy zwracać uwagę na rejon 2673, który dzisiaj jest jeszcze w pozycji geoefektywnej a więc każdy rozbłysk z jego obrębu jest skierowany w naszą stronę, dodatkowo jutro przy silnych flarach będzie podobnie. Aktualnie szanse na rozbłyski zarówno klasy M jak i X są wysokie odpowiednio 75% oraz 20%. 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

https://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Skomentuj