Rozbłysk słoneczny "Nic się nie dzieje?"

Kategorie: 

Nasza najbliższa gwiazda, dzięki której istnieje życie na naszej planecie jest dla nas większym zagrożeniem niż możemy sobie wstanie wyobrazić. W ostatnich latach informacji o niej dostarczają nam agencje kosmiczne, których budżety przeznaczają coraz to większe sumy na badanie jej powierzchni.

 

Co w takim razie może się wydarzyć i czy kiedykolwiek już się zdarzyło. Do rozbłysków słonecznych dochodzi cyklicznie co 11 lat w czasie najwyższej aktywności. Zmiany na powierzchni powodują fluktuacje promieniowania, które dociera do Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych, w tym i światła oraz strumienia cząstek emitowanych przez Słońce (wiatr słoneczny).  Promieniowanie i cząstki które docierają do ziemi, widziane w postaci zorzy polarnej, są na ogół nieszkodliwe a nasza planeta doskonale się przed tym broni. Jonosfera która jest naszą tarczą, chroni nas do ok. 1000km. Istnieje jednak ryzyko super rozbłysków, do których dochodziło w historii i to nie tak dawnej.

 

Między 28 sierpnia a 2 września 1859 obserwowano na Słońcu liczne plamy i rozbłyski, w tym największy 1 września. Olbrzymi koronalny wyrzut masy (CME) skierowany w stronę Ziemi dotarł wtedy do naszej planety w ciągu zaledwie 18 godzin - podczas gdy normalnie trwa to 3 do 4 dni. W dniach 1-2 września wystąpiła największa notowana burza magnetyczna. Największe zarejestrowane natężenie składowej poziomej pola magnetycznego wyniosło 1600 nT.

 

Oddziaływanie pola z liniami telegraficznymi w Ameryce i Europie indukowało napięcie elektryczne, powodujące w niektórych przypadkach porażenia telegrafistów i pożary. Zorze polarne, normalnie widoczne tylko w pobliżu biegunów, obserwowano daleko na południu nawet w strefie równikowej. Wydarzenie to przeszło do historii jako Burza magnetyczna roku 1859. Od tamtej daty mniej intensywne burze wystąpiły w latach 1921 i 1960, zakłócając działanie radia na całym świecie.

 

13 marca 1989 burza magnetyczna spowodowała wyłączenie sieci energetycznej w Quebec w Kanadzie w efekcie kaskadowego zadziałania zabezpieczeń. Awaria pozbawiła prądu sześć milionów ludzi na 9 godzin i miała poważne skutki ekonomiczne. Burza wywołała zorze widoczne daleko na południu, na przykład w Teksasie. Koronalny wyrzut masy będący przyczyną tej burzy wystąpił 9 marca 1989 roku. W sierpniu 1989 inna burza zakłóciła działanie komputerów powodując wstrzymanie handlu na giełdzie w Toronto.

 

Gdyby dzisiaj, wystąpił rozbłysk o sile porównywalnej lub większej z tym który miał miejsce w 1859 roku, konsekwencje byłyby niewyobrażalne i trudne do naprawienia. Półtora wieku temu, ludzkość doskonale radziła sobie bez elektryczności, dzisiejsze uzależnienie od energii elektrycznej stawia nas w niezwykle niebezpiecznej sytuacji. Stacje radiowe i telewizyjne nagle przerywają program i ogłaszają, że właśnie przed chwilą na Słońcu nastąpił potężny wybuch, którego skutki trudno przewidzieć.

 

Po paru godzinach zaczyna brakować prądu. Stają pociągi, tramwaje, metro, unieruchomione zostają lotniska i dworce kolejowe. Brak sygnalizacji świetlnej powoduje gigantyczne korki na ulicach miast. Nie działają windy, stacje benzynowe, telefony, radio i telewizja, satelitarna nawigacja, staje cały przemysł. Brakuje wody, przestaje działać służba zdrowia, handel, banki, systemy komputerowe.

 

Zaczyna się apokalipsa, której przedsmak mieli mieszkańcy Nowego Jorku i kilku innych miast w sierpniu 2003 r. Brak prądu oznacza brak światła, transportu, informacji, komunikacji, mediów. W konsekwencji ceny żywności rosną do skrajnych wartości, po pewnym czasie dostępne produkty o dłuższej dacie przydatności są tak drogie, że nielicznych na to stać.. Konsekwencją takich zmian byłoby całkowite załamanie się gospodarki, kryzys oraz przemoc która nasilałaby się z czasem. Zamieszki, morderstwa i kradzieże to tylko przedsmak tego co może zaoferować nam słoneczko.

 

Z danych statystycznych wynika że jest to dużo bardziej realne zagorzenie niż asteroidy, supernowe i kosmici, czy mamy więc się czego obawiać? Wiadomo tyle, że co 11 lat jesteśmy w niebezpieczeństwie i musimy liczyć na szczęście i fart, bo na dzień dzisiejszy, nie potrafimy temu skutecznie przeciwdziałać.

 

 

Najmocniejsze rozbłyski w ostatnich latach które dotarły do naszej planety:

 

Nr        data     klasa rentgenowska

1          04/11/2003      X28.0+

2          02/04/2001      X20.0

2          16/08/1989      X20.0

3          28/10/2003      X17.2

4          07/09/2005      X17.0

5          06/03/1989      X15.0

5          11/07/1978      X15.0

6          15/04/2001      X14.4

7          24/04/1984      X13.0

7          19/10/1989      X13.0

 

Źródło: http://www.youtube.com/watch?v=0zj_wDgjaDI

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika aqq

A jaki wpływ ma silne pole

A jaki wpływ ma silne pole elektromagnetyczne na nasze mózgi? Czy nie grozą nam jakieś problemy zdrowotne z tego powodu. Skoro mózg 'działa na prąd' to czy nie ma niebezpieczeństwa, że z naszego komputerka zostaną usunięte dane? Nauka zna wiele przypadków kasacji umysłu. Chociażby eksperyment filadelfia. Jeżeli taki rozbłysk mógłby wpłynąć na naszą pamięć to wtedy można to nazwać apokalipsą. A co Wy na ten temat sądzicie?

Portret użytkownika ciociababcia

Odpowiem Ci na pytanie zadane

Odpowiem Ci na pytanie zadane na Mizia forum (tam wyrzucono mój wpis).
Proszę Administratora o wyrozumiałość.
Pytanie brzmiało o obalenie rządu w Rumunii.
Dymisje dwóch premierów, zawieszenie w obowiązkach prezydenta i nagonka na korespondentów prasy zagranicznej – w Rumunii trwa największy kryzys polityczny od czasu obalenia Ceauşescu.Marcin Żyła / 08.10.2012http://tygodnik.onet.pl/1,78220,druk.html
Jeżeli są wiadomości późniejsze, to trzeba szukać w prasie zagranicznej, a z tym mam kłopot. Pozdrawiam.

Portret użytkownika bolek

Taka awaria globalna =

Taka awaria globalna = wyzerowanie kont obywateli w bankach. Wirtualna kasa zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zastanawia mnie tylko czemu w tak "kruchym" systemie w jakim żyjemy promuje się tak silnie obrót bezgotówkowy i docelowo wyeliminowanie wszelkiej gotówki. W niektórych krajach gotówka już jest wręcz zakazana. Rzekomo dla dobra obywateli Bo tak bezpiefczniej, bo złodziej ich na ulicy nie okradnie z kasy, hehe. Tylko, że jak masz przy sobie mało, albo nic to złodziej ukradnie ci mało, albo nic, a kochane słoneczko może zabrać ci wszystko. Zostanie tylko to co mamy na sobie i inne nieruchomości.

Portret użytkownika krzysztof

We wszystkich wojnach

We wszystkich wojnach historii człowieka,zginęło,nie wiem,pewnie 50-70ml ludzi. A tu natura ciach, wiaterek słoneczny,brak prądu na miesiąc i samych chorych na cukrzycę w skali świata umiera jakieś 500ml (pięćset milionów w miesiąc),bo bez lodówki insulina się psuje szybciutko a nowej nie będzie...Tylko ten przykład pokazuje,jaka jest skala przewagi natury nad Nami. I tak dziwne,że za tyle złego,jak dotąd,Matka Ziemia ludzi nie unicestwiła,ale jak wszystko w życiu,....jest do czasu...). Pozdrawiam.

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

A może zastanówmy się co

A może zastanówmy się co wywołuje ten 11to letni cykl Słońca - jaka konfiguracja planet lub jaki parametr wewnątrz masy Słońca?
Dużo straszenia, a rzeczywista wiedza zerowa. Smutne.
 
Popatrzmy:
1. jest rok 1859; świeżo "wymyślono" prąd i na łapu capu paru bogaczy postanowiło przejąć rynek prędu i łączności (obniżając koszty do minimum). Nie ma zabezpieczeń, uziomów, filtrów pojemnościowych, bocznikowania prądów, odbiorników buforowych... Nie ma nawet dobrych procedur odłączania i przyłączania do sieci nowych transformatorów ani elektrowni po blacoucie. (Pamiętajcie , że blackout-  kilka lat temu - wywalił sporą część sieci w USA - więc do dziś nie umieją/nie chcą tego robić.).
2. skoro tak sie rzeczy mają, to - jak dla mnie - obecne wypowiedzi prezesów sieci przesyłowych służą oddalaniu od siebie poczucia winy za ewentualnie kolejne straty.
3. ok 30 lat temu zaczęło się używanie "słońca" do straszenia ludzi.
I tak:
- słońce wywołuje raka skory, szybsze starzenie się, a nawet ślepnięcie (...i tu powstał lukratywny rynek badań, producentów, sprzedawców, reklamodawców antidotów na te wyimaginowane problemy). Pamiętam jak dziś, gdy dawno temu ludzie w panice rozgladali sie po niebie za dziurą ozonową i jak chodziły legendy o tym, że zwierzęta na syberii (akurat tam była owa dziura) całkiem oślepły.  Lubiłem wtedy patrzeć prosto w słońce i ogladać jak "tańczy na zielono" w oczach - do dziś dobrze widzę.
- słońce szkodzi = nie wolno na nim przebywać. ...no i zaczęły sie epidemie raka skóry ...u ludzi, którzy nigdy na slońcu nie byli (statystycznie na te raki cierpią głównie tacy), albo u tych co się smarują filtrami. Powstał więc kolejny przemysł = leczenie z tego raka, łuszczyc, grzybic, depresji, nadpobudliwości.
- słońce nas wymiecie z planety = budujmy zabezpieczenia!!! ...i poszły ogromne srodki na badania, chemię, bunkry, marketing, ...i napisano nowe podręczniki szkolne i dzieci juz wiedzą, że Słońce zabija tych co nie mają czapki, okularów, atermicznych szyb i ubrań zze specjalnym odbijającym światło składnikiem...
- słońce już nas wymiata z planety = szybko, szybko kupujcie co dla was mamy!; ...i pozwólcie nam rozpylać w powietrzu zasłonę przeciwsłoneczną, bo ultrafiolet i gamma was zaraz zabiją.
...Może jednak warto przestać biec do bunkrów, może niebezpieczeństwem nie jest Słońce, ale ludzie, którzy od lat manipulują zbiorową świadomością w tym duchu i na poparcie swych manipulacji kreują informacje w mediach??
Może warto spostrzec, że manipulatorzy są tak sprytni, że manipulują zarówno owcami idącymi w szeregu, jak i tymi co się wymknęły (wg swego mniemania)??
Wielu tu obecnym wydaje się że istnieją alternatywne i niezależne media, czy tam źródła informacji - a ja Wam powiem, że to nieprawda.
 
Pozdrawiam zdolnych do refleksji i na tyle mocnych by choć sekundę unieść głowę ponad bagno całej tej dezinformacji.
Życzę Wam tylko jednego --- wolności.
 
 

Portret użytkownika muzyczna_poezja

W tym artykule burze

W tym artykule burze słoneczne wymieniane są już od roku 1800, wczęsniej nie mieliśmy tak dobrej technologii by to badać, i nadal pozostaje w przekonaniu iż jest to normalne zjawisko, faktycznie ucierpimy na tym bardziej wlasnie przez naszą technologie miedzy innymi. A więc ja rozpoczełabym ten artykuł słowami "Konsekwenją naszej technologii jest dotkliwsze odczucie rozbłysków słonecznych, które wystęują systematycznie co jakich czas' ale bez przesady nie piszcie odrazu o apokalipsie, albo o  czyms co ma pierwszy raz miejsce. Coś za coś. Natura jest brutalnie uczciwa

Sylwia

Strony

Skomentuj