Zaobserwowano największy rozbłysk słoneczny od roku

Kategorie: 

Źródło: NASA

W zeszłą sobotę doszło do pierwszego od wielu miesięcy rozbłysku słonecznego. Trwał on około 22 minuty. W tym czasie wielokrotnie wzrosła emisja promieni rentgenowskich ze Słońca.

 

 

Mimo to maksymalny poziom jaki osiągnął ten rozbłysk to zaledwie C5, czyli nie został sklasyfikowany nawet jako średniej wielkości flara. Poziom trwającego minimum cyklu słonecznego jest taki, że poprzedni porównywalny rozblysk, o sile C8.1 zanotowano niemal 12 miesięcy temu, 7 lutego 2018 roku.

 

Niektórzy astrofizycy zaczynają już nazywać obecną flautę ekstremalnie niską aktywnością słoneczną. Rzeczywiście, w całym 2018 roku zanotowano zaledwie 13 rozbłysków, czyli średnio jeden miesięcznie. Dla porównania w 2017 roku bywały takie dni podczas których Słońce generowało po 20 rozbłysków.

Według przewidywań naukowców taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie i jeszcze w tym roku spodziewane jest przebudzenie Słońca i zakończenie minimum cyklu. Z pewnością jednak zwiastunem tego nie jest ten sobotni niewielki rozbłysk.

 

Nawet gdyby emisja z tej filary dotarła do Ziemi, nie wywołała by znaczącej burzy magnetycznej. Dużo więcej zamieszania w ziemskim polu magnetycznym dokonuje obecnie wiatr słoneczny, zwłaszcza emitowany przez dziury koronalne.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj