Obserwujemy zauważalny wzrost aktywności słonecznej - trzy rozbłyski i CME

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Po bardzo długim okresie praktycznie minimalnej aktywności słonecznej doświadczamy obecnie zauważalny jej wzrost. Kulminacją ostatnich zdarzeń były trzy rozbłyski i koronalny wyrzut masy z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2567.

 

Wystąpiły w sumie trzy rozbłyski M5.0 , M7.6 i M5.5, a za wszystkie odpowiada właśnie plama 2567. Podczas ostatniego z rozbłysków doszło też dodatkowo do CME. Nie wiadomo jeszcze na pewno czy komponent plazmy będzie skierowany w Ziemię, ale pozycja plamy wskazuje, że raczej nie.

W ciągu ostatnich dni doszło też do wielu rozbłysków klasy C, którym również towarzyszyły koronalne wyrzuty masy. Część z nich była geoefektywna i przyczyniły się do doświadczanych niedawno przez naszą planetę burz magnetycznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

Słoneczko miało 3 miesiące

Słoneczko miało 3 miesiące przerwy w rozbłyskach, niesamowicie długo uwzględniając, że zwykle w miesiącu jest kilka do ponad dwudziestu rozbłysków klasy M. W marcu rozbłysków nie było, 18. kwietnia M6 i dopiero 21. lipca dwie M-ki, a dzisiaj trzy.

Portret użytkownika fgn

słońce nie odpowiedziało.

słońce nie odpowiedziało. jest wzburzone, gdy decyzja zapadnie a tylko jego wola, nadejdzie ona.

śmierć jest nieodwiecznym przyjacielem i wrogiem dobra jak również zła. jest neutralna.

śmierć przychodzi tak samo po dobro jak po zło lecz dziwne jest że śmierć nie przychodzi po śmierć. istnieje wszędzie. nie można jej posiąść gdyż jest ona czymś o wiele potężniejszym niż wszystkiemu się wydaje. Lecz, śmierć nie tylko odbiera życie, również je daje.

Skomentuj