Erupcje na Słońcu wyzwoliły plazmę zmierzającą w stronę Ziemię

Kategorie: 

Źródlo: NASA

Grupa plam słonecznych 2497 wygenerowała 11 lutego sporą aktywność słoneczną. Doszło do asymetrycznego częściowego koronalnego wyrzutu masy, CME oraz rozbłysku, który zbliżył się do poziomu M.

 

Wstępna analiza wskazuje, że cześć CME wysłało komponent plazmy skierowany w stronę naszej planety. Oznacza to, że 15 lutego spodziewana jest średniej wielkości burza magnetyczna. Wygląda na to, że nie będzie wystarczająco silna, aby można było zobaczyć zorzę polarną na naszej szerokości geograficznej, ale nigdy nie wiadomo tego na pewno.

Wczoraj ten sam aktywny region 2497 wygenerował kolejny rozbłysk tym razem lekko powyżej poziomu M1.0. Nie ma jednak żadnych nie ma informacji na temat ewentualnego kolejnego CME, który mógłby teraz zmierzać w stronę Ziemi. Dosłownie przed kilkoma minutami z tej grupy plam powstał kolejny, jeszcze silniejszy rozbłysk M1.8 i jemu również może towarzyszyć geoefektywny CME.

Ostatnio jakakolwiek aktywność na Słońcu jest czymś nadzwyczajnym, dlatego te zjawiska należy uznać za wyjątkowe. Nic nie wskazuje na to, aby oznaczały one jakąś zmianę w zakresie aktywności Słońca w najbliższym czasie. Obecnie na tarczy słonecznej znajdują się jedynie cztery grupy plam, ale w większości symboliczne i tylko wspomniana 2497 ma odbowiednią wielkość i konfigurację magnetyczną Beta-Gamma-Delta, sprzyjającą generowaniu zjawisk solarnych.


 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Dobrze wiedzieć chociaż tu,

Dobrze wiedzieć chociaż tu, że słonko Nasze jeszcze jest i żyje, bo ostatnio rzadko je się widuje. Słoneczko Nasze rozchmurz buzię, bo, nie do twoarzy ci w tej chmurze, chciałoby się zaśpiewać, coraz częściej.

Portret użytkownika charis

ja jestem spokojny odnośnie

ja jestem spokojny odnośnie słońca i całego stworzenia, bo wiem że Ten który mnie kocha panuje nad nimi i "mój czas jest w Jego rękach" - psalm 31:15 ......... " abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi " - Ewangelia Mateusza rozdział 5,
większość ludzi widzi jutro w ciemnych barwach, nie mają światła odnośnie przyszłości, w tym tej po śmierci 

Skomentuj