Naukowcy z Harvarda proponują budowę kosmicznej tarczy chroniącej Ziemię przed Słońcem

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zagrożenia związane z aktywnością słoneczną są bardzo realne i poważne. Świadczy o tym chociażby to, że coraz więcej naukowców bije na alarm wskazując na Słońce jako czynnik ewentualnej katastrofy technologicznej na Ziemi. Ryzyka te są na tyle poważne, że grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda zaproponowała budowę specjalnej kosmicznej tarczy, która mogłaby uchronić Ziemię przed niszczącymi emisjami ze Słońca.

Nasza cywilizacja wytworzyła w ciągu ostatnich 100 lat bardzo wiele technologii, które zmieniły nasz świat czyniąc z niego komunikacyjną globalną wioskę. Przyzwyczailiśmy się, że prąd po prostu płynie w gniazdkach, a Internet jest wszędzie. To jednak może się skończyć i to nawet w ciągu jednego dnia. Aktywność słoneczna ma potencjał do tego, aby w jednym momencie cofnąć naszą cywilizację do poziomu z początku XX wieku.

 

Hiperaktywność słoneczna jest faktem, a nie domniemaniem i następuje na Słońcu co kilkaset lat. Ostatnie badania wykazały, że burze słoneczne mogą być znacznie silniejsze niż nam się wydaje. Odnaleziono ślady po takich wydarzeniach analizując rdzenie lodowe pozyskane na Grenlandii i na Antarktydzie. Kilka lat temu badacze odkryli również ślady gwałtownego wzrostu ilości węgla radioaktywnego w słojach drzew z lat 774-775 i 993-994. Zaproponowano, że przyczyną tego wzrostu mogły być ekstremalnie silne burze słoneczne, których intensywność znacznie przekraczała znane nam dzisiaj poziomy.

Aby ochronić Ziemię przed potencjalnie niszczycielskimi skutkami takiej ekstremalnej pogody kosmicznej, naukowcy zaproponowali zbudowanie olbrzymiej tarczy magnetycznej, umieszczonej w kosmosie i zdolnej odbić niebezpieczne cząstki. Manasvi Lingam i Abraham Loeb, z Centrum Nauki Astrofizyki Harvard-Smithsonian, obliczył straty ekonomiczne, które mogą wyniknąć z przyszłych burz słonecznych. Używając modelu matematycznego szacują oni, że w nadchodzących latach ewentualne straty ekonomiczne z powodu wystąpienia w naszych czasach takiego zdarzenia słonecznego "wzrosną wykładniczo".

 

Więc jak można ochronić Ziemię przed dużymi burzami słonecznymi w przyszłości? Lingam i Loeb twierdzą, że zasadna może być budowa dodatkowej tarczy magnetycznej otaczająca Ziemię, oprócz naturalnego pola magnetycznego. Taka konstrukcja mogłaby pomóc w odbiciu niebezpiecznych dla nowoczesnej technologii naładowanych cząstek. Aby takie urządzenie mogło być skuteczne tarczę trzeba umieścić w pewnej odległości między Ziemią, a Słońcem.

Naukowcy przyznają, że propozycja budowy tarczy już teraz jest możliwa z technicznego punktu widzenia. Oczywiście będzie to wyzwaniem, zwłaszcza jak pozyskać i utrzymać prąd elektryczny potrzebny do uruchomienia takiej tarczy magnetycznej.  Jednak według nich z ekonomicznego punktu widzenia tarcza ma sens. Szacują oni, że koszt takiej tarczy o wadze 105 ton to około 100 miliardów dolarów. Taka suma jest porównywalna do całkowitych kosztów budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są to koszty, które zdaniem naukowców warto ponieść, aby potem zminimalizować ewentualne straty dla gospodarki, jakie może przynieść hiperaktywność słoneczna.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Odkłamujmy prawdę

Przegrali bitwę w rakji o

Przegrali bitwę w rakji o niebiosa niebios(wspaniała informacja). Uruchomienie kolejnych par sztucznego DNA i tworzenie hybryd też im nie pomogło. To i nie pomoże tworzenie tarcz przed wewnętrznym wszechświatem. A nasza kochana planeta tronowa i tak będzie istniała.

Portret użytkownika Eva11

o Boze ,tych psycholi to

o Boze ,tych psycholi to trzeba natychmiastowo odizolowac !

kto im dal prawo decodowac za caly swiat ?

schrony sobie buduja ,a dlaczego nie statek? i nie poleca na tego upragnionego marsa ...

niech zabiora ze soba cala ta technologie i nauke i odczepia sie raz na zawsze od zycia ktore  nie oni stworzyli !

dlaczego ludzie sie tak roznia ? dlaczego jeden spoglada w gwiazdy i widzi piekno ,a inny 

chce je dla siebie .....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika mroczny76

Bzdury dla debili -ktoś bada

Bzdury dla debili -ktoś bada teren pod nowy szfindel .Teraz bedziemy robic dopłaty do tarczy jak do CO2.Trzeba przyznac rację że pejsate to umieją ludziom kit wciskać żeby ich potem legalnie okraść.Możemy przeciez tak projektować sieci i urządzenia aby były odporne - a czemu się tak nie robi  ? To proste na odbudowie zarobi sie podwójnie ,a w miedzy czasie tarcza bedzie znosić złote jaja. Tak na koniec to najbardziej rozbawił mnie problem pozyskiwania pradu ,pewnie beda go przesyłać z  Ziemii bo w kosmosie nie ma elektrowni słonecznych :).Cały ten ludzki świat to gówno

Portret użytkownika Zenek ;)

A nie prościej wziąć

A nie prościej wziąć "naukowców" (nie tylko) z Harvardu, wszystkich bez wyjątku......

zapakować ich wszystkich w rakietę.....

dopakować im w ramach osłony radiacyjnej "złotoustych polityków.... przywiązanych do obudowy świętymi pejsami.... wybrańców przed jakimi nawet najstraszliwsze kosmiczne PASY (van Allena) się rozstąpią

i cała tą menażerię wysłać na KOSMICZNY MADAGASKAR czyli he hen daleko za orbitę Plutona..... za siódmą gęstość.....

i żyć dalej w ciszy spokoju i w wolności od BREDNI

JAKIE TO PROSTE, nieprawdaż?

A "rakietę" można pożyczyć od Kima.... wtedy i Japonia odetchnie..

a i Kim będzie szczęśliwy iż taaaaaaki ma zasięg.... Acute

Strony

Skomentuj