Nadchodzi burza magnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej w Polsce

Kategorie: 

Źródło: Spaceweather.com

Dwa dni temu pisaliśmy, że na naszej dziennej gwieździe panuje względny spokój, jednak wczoraj uaktywnił się aktywny region o numerze 2736, który zdążył wyprodukować kilka rozbłysków klasy C z towarzyszącym im koronalnymi wyrzutami masy. Skutkiem tego możemy się spodziewać na Ziemi burzy magnetycznej oraz towarzyszących jej zorzy polarnych. 

 

CME (koronalny wyrzut masy) który najbardziej nas interesuje to ten z rozbłysku C4.8 dlatego, że posiada on komponent który zmierza w naszym kierunku i jutro uderzy w magnetosferę ziemską powodując burzę magnetyczną szacowaną przez agencję NOAA na poziomie G2. Oznacza to, źe indeks planetarny Kp powinien wynieść 6 lub nawet więcej. W takiej sytuacji istnieje spora szansa na pojawienie się zorzy polarnej w naszym kraju 

CME z rozbłysku C4.8

Rejon 2736 posiada aktualnie klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i jest w stanie wyprodukować flarę co najmniej klasy M, jednak sukcesywnie odsuwa się ku zachodniej krawędzi tarczy słonecznej.

 

Rejon 2736 oraz jego aktywność w ostatnich dniach

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej agencja NOAA przewiduje siłe burzy na G2, jednak jak wiadomo w takich przypadkach może być ona zarówno silniejsza jak i słabsza, pozostaje nam jutro obserwować wskaźniki i liczyć na dobrą pogodę jeżeli zorza się pojawi. Na naszym profilu FB będziemy zdawać relacje na żywo. 

Prognoza agencji NOAA

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

To nie jest sugestia. Kilka

To nie jest sugestia. Kilka razy tak było, że miałam taki wielki przypływ energii nie wiedząc dlaczego i dopiero po fakcie przeczytałam o burzy. Możliwe, że tak to jest u ludzi z bardzo niskim ciśnieniem krwi.

U wysokociśnieniowców może być inaczej. Kiedyś czytałam, że w te dni wzrasta liczba zgonów w przypadku chorób zwiazanych z krążeniem. Więc może dla jednych to dobre, a dla innych złe.

Tu masz długi ale bardzo ciekawy art. który mówi między innymi o negatywnym wpływie takich burz na zdrowie ludzi.

https://facet.onet.pl/strefa-tajemnic/burze-sloneczne-maja-ogromny-wplyw-na-ludzki-organizm-twierdza-naukowcy/yqxe96h

Nie każdy jest taki sam. Tu wklejam najciekawszy fragmencik - ,,Z badań wynika, że podczas burz magnetycznych ludzie mogą odczuwać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak: nerwowość, niepokój, POBUDZENIE, drażliwość, senność, wyczerpanie, zaburzenia pamięci, kołatanie serca, mdłości oraz bóle głowy. Burze "otumaniają" także zwierzęta dysponujące zdolnością wykrywania kierunku linii ziemskiego pola magnetycznego, która pozwala im na orientację w przestrzeni (jest to tzw. magnetorecepcja). Do grupy tej należą m.in.: ptaki wędrowne, walenie, bydło, owce czy renifery. Co ciekawe, "zmysł magnetyczny" w formie szczątkowej posiada także człowiek, choć do końca nie wiadomo, jak wpływa nań kosmiczna niepogoda."

Ja właśnie odczuwam dzisiaj to ,,pobudzenie" i to bardzo lubię. Gdyby nie ta burza magnetyczna i to pobudzenie to pewno bym dzisiaj nie wchodziła na ZnZ i nie chciało by mi się czytać tych wszystkich komentarzy ani tym bardziej samej takowe tu ,,produkować".

 

Skomentuj