Odkryto rzadką asteroidę podwójną w pobliżu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Z pomocą trzech największych radioteleskopów na Ziemi, agencja NASA prowadziła obserwacje asteroidy 2017 YE5, którą odkryto 21 grudnia 2017 roku. Ku zaskoczeniu naukowców, 2017 YE5 jest układem podwójnym, składającym się z dwóch wielkich asteroid.

 

Planetodia 2017 YE5 należy do klasy obiektów NEA (Near-Earth asteroids). 21 czerwca zbliżyła się do Ziemi na odległość około 6 milionów kilometrów i była traktowana jako potencjalnie niebezpieczna. Ostatecznie 2017 YE5 zostawiła Ziemię w spokoju i oddaliła się od nas, a agencja NASA wykorzystała zbliżenie, aby dokładniej przyjrzeć się temu obiektowi.

 

Z pomocą trzech radioteleskopów wykonano obraz radarowy 2017 YE5. Okazało się, że jest to układ podwójny, który zawiera dwie asteroidy o zbliżonym rozmiarze i masie. Każda z nich posiada około 900 metrów średnicy. Gdyby coś takiego spadło na Ziemię, doszłoby do wielkiej katastrofy na skalę kontynentalną, lub nawet globalną – w zależności od miejsca i kąta upadku.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Planetoidy obiegają się wzajemnie co 20-24 godziny. Z obserwacji wynika, że obiekty odbijają znacznie mniej światła od typowych asteroid i mogą różnić się od siebie gęstością, składem w pobliżu powierzchni lub chropowatością. Naukowcy zwracają uwagę, że wśród planetoid bliskich Ziemi o rozmiarach powyżej 200 metrów, około 15% to układy podwójne, ale zwykle jedna asteroida jest wyraźnie większa od drugiej, dlatego 2017 YE5 jest dość rzadkim okazem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jestem, który Jest

" ... potencjalnie

" ... potencjalnie niebezpieczna ... " " ... odkryto ją w grudniu 2017 roku ... " czyli wiadomo jak bardzo zeleży BESTII na bezpieczeństwie ludności. NIGDY nie wierzcie w ich "dobrodziejstwa" To kłamcy i oszuści, fałszywi prorocy !!! Nie idźcie za nimi ... tym bardziej do SCHRONÓW, nie dajcie się pozamykać we własnych trumnach !!! Nigdy PRAWDY nam nie powiedzą. 

Skomentuj