Astronomowie nie wykluczają kolizji Ziemi z asteroidą 2018XB4 

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Specjaliści z Centrum Koordynacji obserwacji obiektów bliskich Ziemi ESA i NASA po nowej serii obserwacji astronomicznych, stwierdzili, że odkryta niedawno asteroida 2018XB4 jednak może zderzyć się z Ziemią i to już w najbliższej przyszłości. Ostatnie dane na temat pozycji tego obiektu w przestrzeni, wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo, że asteroida może zderzyć się z naszą planetą.

 

Według skorygowanej prognozy, asteroida 2018XB4, ciało niebieskie o średnicy 70 metrów, może spaść na Ziemię 22 czerwca 2092 roku. Obecnie oszacowano, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi 1-7000. Tym samym asteroida ta trafiła na listę ryzykownych obiektów kosmicznych prowadzoną przez europejską agencję kosmiczną ESA.

Obiekty NEO (ang. Near Earth Object) często przelatują obok Ziemi w ich podróży wokół Słońca, ale rzadko uderzą w naszą planetę. W rzeczywistości z 19 563 planetoid, które zostały wykryte tylko 817 z nich znajduje się na wspomnianej liście ryzyka.

Według tej klasyfikacji asteroida 2018XB4 została uznana za piąty najbardziej niebezpieczny, znany ludzkości obiekt z kosmosu. Bardziej niebezpieczne od niej są na przykład asteroidy 99842 Apophis, która może zagrozić Ziemi w 2068 roku, oraz 2000SG344 o średnicy 50 metrów, która może wpaść na naszą planetę w 2071 roku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JVK_2012

Wszystko ma swój koniec i ten

Wszystko ma swój koniec i ten chory sytem też w końcu się posypie. Wszystko wskazuje na to, że ten rok bedzie początkeim ich końca. Ale będzie się działo... Całe zło stąd odejść kiedyś musi a znim wszyscy jego wyznawcy. 

Skomentuj