Gigantyczna asteroida 3122 Florence posiada dwa własne księżyce

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

1 września niedaleko naszej planety znalazła się wielka asteroida 3122 Florence. Agencja NASA wykorzystała moment zbliżenia się tego ciała niebieskiego do jego dokładnej analizy. Okazało się, że wokół planetoidy krążą dwa "małe" księżyce.

 

Odkryta 2 marca 1981 roku, 3122 Florence o średnicy 4,5 kilometra była postrzegana jako potencjalnie niebezpieczna dla Ziemi. Jednak ostatecznie minęła naszą planetę w bezpiecznej odległości około 7 milionów kilometrów, tj. 18 długości księżycowych i nie powinna stanowić zagrożenia przez kolejne kilkaset lat.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Z pomocą 70-metrowej anteny w Goldstone Deep Space Communications Complex w Kalifornii udało się ustalić, że planetoida 3122 Florence posiada dwa własne księżyce. Zdjęcia radarowe sugerują, że ich średnica wynosi od 100 do 300 metrów. Jeden z księżyców wykonuje pełny obrót wokół asteroidy w ciągu 24 godzin, drugi zaś potrzebuje na to tylko 8 godzin. Badania wykazały również, że średnica 3122 Florence jest nieco większa niż szacowano dotychczas - 4,5 kilometra średnicy zamiast 4,4 kilometra. Gdyby taki obiekt uderzył w Ziemię, mielibyśmy do czynienia z globalnym kataklizmem. Impakt mógłby obudzić liczne wulkany.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Spośród ponad 16 tysięcy obiektów NEO - planetoid, komet i meteoroidów, których orbity przechodzą bardzo blisko orbity Ziemi, tylko 60 z nich posiada księżyce. Spośród nich, 3122 Florence jest trzecią tzw. asteroidą potrójną, czyli posiada dwa księżyce. Ciekawostką jest, że w 2014 roku odkryto pierwszą asteroidę (Chariklo), która posiada własny system pierścieni niczym Jowisz czy Saturn.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj