Asteroida 2015 HR182 ma tak niepewną trajektorię, że może nawet zagrozić Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Asteroida 2015 HR182 została odkryta po raz pierwszy w kwietniu tego roku. Orbita tego ciała niebieskiego nie jest odpowiednio poznana, bo udało się je obserwować jedynie przez dwie noce i to za pomocą jednego zaledwie teleskopu. Oznacza to, że jego przelot w pobliżu Ziemi może się wiązać nawet z kolizją.

 

Obiekt oznaczony jako 2015 HR182 udało się zaobserwować 18 kwietnia bieżącego roku. Potem potwierdzono jeszcze obserwacje do 21 kwietnia włącznie. Już wtedy, kiedy go widziano był to bardzo blady punkt o magnitudzie +23. Potem zniknął z oczu astronomów, co oznacza, że niepewność jego orbity jest bardzo duża.

 

Obecnie nie wiadomo nawet gdzie skierować teleskop, aby odnaleźć obiekt, ale z danych, które udało się zebrać podczas tego niedługiego okienka czasowego, wskazują, że asteroida ta powinna przechodzić w okolicy Ziemi około 22 października.

Niektórzy sugerują, że trudności z obserwacja tego ciała niebieskiego mogą być związane z jego trajektorią. Co więcej gdyby asteroida nadlatywała na kursie kolizyjnym moglibyśmy nie być w stanie jej zobaczyć ze względu na Słońce, które skutecznie odcinałoby nam do niej dostęp za pomocą teleskopów. W takim wypadku zobaczylibyśmy ja dzień lub dwa przed zderzeniem.

 

Najprawdopodobniej asteroida 2015 HR182 minie Ziemię, ale gdyby jakimś cudem zderzył się z naszą planetą to przy jego rozmiarach nie byłaby to katastrofa powodująca całkowite wyginięcie gatunków. Tego typu zdarzenie może zniszczyć całe miasto i okolicę, ale nie spowoduje wymierania homo sapiens.

 

Miejmy nadzieje, że nie będziemy się musieli o tym przekonać za kilka dni, gdy spodziewane jest bliskie przejście tego ciała niebieskiego w okolicy naszej Ziemi.

 

 

 

 


Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

Mediumko Droga... Nie bądź

Mediumko Droga... Nie bądź naiwna... Tusk chce stworzyć Armię Europejska dla pozbawienia tożsamosci narodowych unijnych państw. Imigracja to znakomity pretekst, najpewniej celowo zaplanowany. Wiadomo, że najpotężniejsza armia UE to Niemcy, którzy są głównym składnikiem UE!!! ********

Portret użytkownika Medium

Nie, no to wszystko jasne.

Nie, no to wszystko jasne. Tego tłumaczyć nie trzeba.
Żeby uchwycić się jakiejś przesłanki, zauważ, że w linkowanym artykule i w samych słowach Tuska jest jawna sprzeczność.
Możesz z łaski swojej odnieść się do tego?
 

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

W Polsce zaraz będą wybory...

W Polsce zaraz będą wybory... A jego partia jest umoczona, więc coś powiedzieć musi, aby wzbudzić wątpliwość..., co w Twoim przypadku mu się ... prawie udało, gdyby Angelus nie wyprowadził Cię na ścieżkę prawdy... Smile

Portret użytkownika Medium

Ominąłeś moje pytanie.

Ominąłeś moje pytanie. Rozumiem, że każde słowo, którym posługujemy się tutaj może być brane za propagandę, ja jednak zwyczajnie chciałam pomówić o wyczytanej sprzeczności. W przeciwnym razie oakaże się, że my sami siebie nawzajem traktujemy jako... bydło wyborcze.
A skąd wiesz, że w ogóle zamierzam głosować?
 
 

Strony

Skomentuj