Dzisiaj największe zbliżenie kilometrowej asteroidy Ikara do Ziemi od 75 lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj, tj. 16 czerwca, dojdzie do zbliżenia Ziemi z mierzącą przynajmniej kilometr średnicy asteroidą 1949 MA zwaną też asteroidą Ikara. To ciało niebieskie minie Ziemię w odległości zaledwie ośmiu milionów kilometrów, czyli 21 razy dalej niż średnia odległość Ziemi do Księżyca.

 

Asteroida 1949 MA została odkryta 27 czerwca 1949 roku przez Waltera Baade w Obserwatorium Palomar. Obiekt otrzymał tymczasowe oznaczenie 1949 MA. Po szczegółowej analizie ustalono jego 409-dniową orbitę. To dało do zrozumienia ​​astronomom, że obserwują niezwykły obiekt.

 

1949 MA ma bardzo eliptyczną orbitę, która powoduje, że asteroida podchodzi do Słońca na odległość tej z peryhelium Merkurego, a w aphelium znajduje się poza orbitą Marsa jakieś 204 dni później. Głównie z tego powodu, że orgbita tego obiektu muska Słońce, 1949 MA został nazwany Ikarem za postacią z mitologii greckiej, która wzleciała w swoich skrzydłach zbyt blisko Słońca.

 

Przez ponad pół wieku Ikar był samotnym rekordzistą pod względem bliskości przejścia w okolicy Słońca dla tego typu obiektów. Dopiero asteroida 2000 BD, która została odkryta w 2000 roku zdetronizowała na tym polu Ikara. To ciało niebieskie było również pierwszą asteroidą, której w trakcie jej bliskiego podejścia w czerwcu 1968 roku, przyjrzano się z wykorzystaniem technologii radarowej..

Klasyfikowane jako asteroida grupy Apollo, 1566 Ikar ma rezonans orbitalny pokrewny z Ziemią. Powoduje to, że dochodzi do zbliżeń do naszej planety w czerwcu w odstępach 9, 19 i 28 lat, ale nigdy nie na tyle blisko, aby stanowić zagrożenie kolizji. Następny raz asteroida ta minie tak blisko naszą planetę w 2090 roku. Przelot z 16 czerwca będzie odbędzie się na dystansie 8 053 000 km lub 0,05383 jednostek astronomicznych.

 

Mimo, że asteroida znajdzie się w bliskiej odległości od Ziemi jej jasność gwiazdowa wyniesie tylko +13,5, czyli będzie to za ciemny obiekt, aby być w stanie zobaczyć go przez swoje teleskopy amatorskie. Dla osób pragnących podziwiać przelot tej kosmicznej skały, transmisję przygotował teleskop internetowy Slooh, który będzie nadawać na żywo z Wysp Kanaryjskich.

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika demiczek

CHODZA SLUCHY ŻE WE WRZESNIU

CHODZA SLUCHY ŻE WE WRZESNIU COŚ PRZELECI CHOC NASA ZAPRZECZAŁA ŻE NIE MA ŻADNYCH OBIEKTÓW W KOSMOSIE CO BY MOGŁY ZAGROZIĆ ZIEMI A TU NAGLE BEZ WIEKSZEJ ZAPOWIEDZI PRZELECIAŁO COŚ WIEC NASA KŁAMIE ZAGROŻENIE JEST REALNE JAK NAJBARDZIEJ WIEKSZYCH KAMYCZKÓW JEST DUŻO .

Portret użytkownika kaj

A co na temat asteroidy

A co na temat asteroidy 2015HM10, która 7 lipca br.ma minąć (jeśli nie spadnie) naszą planetę w odległości ok. 1LD, czyli odległości Księżyca od Ziemi ?
Nie żadne miliony kilometrów, ale TYLKO ok. 360.000 km.
Kto jest w stanie pzewidzieć, jakie to może wywołać skutki na Ziemi ?

Portret użytkownika Gościu

Naciągane bezpieczeństwo i

Naciągane bezpieczeństwo i pokój to zwodnicze pragnienia (mowa o współczesnych czasach, czyli brak większych zagrożeń z kosmosu bo obcy chronią wielki eksperyment oraz brak zagrożeń np. atomowych jak na takie arsenały jądrowe i grono szaleńców). Tak jak w mysim raju, gdy były pielęgnowane, myszy się wykończyły, bo chciały kota.

Skomentuj