Komisja Europejska zakazuje stosowania pestycydu szkodliwego dla ludzi i pszczół

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ekologiczne zacięcie władz UE niekiedy przynosio pozytywne skutki. Komisja Europejska zakazała włąaśnie stosowania pestycydu o naziwe Thiacloprid, który jest niezwykle niebezpieczny dla pszczół.

 

Po upływie 30 kwietnia tego roku, po wygaśnięciu tego zezwolenia, rolnicy nie będą mogli stosować środków owadobójczych sprzedawanych pod markami Calypso i Biscaya.

„Istnieją problemy środowiskowe związane ze stosowaniem tego pestycydu, w szczególności jego wpływ na wody gruntowe, ale także na zdrowie ludzi z powodu toksyczności reprodukcyjnej” - powiedziała komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides w oświadczeniu.

Komisja opiera swoją ocenę na ustaleniach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA) opublikowanych w styczniu ubiegłego roku. Rzecznik EFSA informuje, że organizacja wyraziła zaniepokojenie, że substancja czynna jest toksyczna dla ludzi i pszczół.

 

Wynika z tego, że pestycyd nie tylko zabija owady, ale także szkodzi pszczołom, ponieważ ich układ odpornościowy słabnie, a ich rozmnażanie jest zaburzone.

 

W kwietniu 2018 r. UE zakazała stosowania trzech tak zwanych pestycydów neonikotynoidowych, które mogą być stosowane tylko w szklarniach. Francja zakazała już łącznie pięciu środków owadobójczych, w tym także tych do stosowania w szklarniach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika TrocheHistorii

Firma Bayer wprowadziła na

Firma Bayer wprowadziła na rynek brytyjski nowy preparat przeciwko temu szkodnikowi. Producent twierdzi, że insektycyd, którego substancją biologicznie czynną jest thiacloprid, będzie znacznie skuteczniejszy od dotychczas stosowanych, na przykład produkowanych na bazie chloropiryny (chloropiryfos) czy pirymikarbu, bowiem na nie mszyca jabłoniowo-babkowa jest coraz mniej wrażliwa. Calipso działa systemicznie i wgłębnie. Jest bardzo skuteczny w walce z mszycą jabłoniowo-babkową, chroni też sady przed skorupikiem jabłoniowym, owocówką jabłkóweczką, skoczkami oraz owocnicami. Nie wykazuje także właściwości toksycznych względem owadów pożytecznych. Calipso będzie dostępne na rynkach krajów Unii Europejskiej, gdyż jego badania rejestrowe przeprowadzane były we wszystkich państwach członkowskich. 

Portret użytkownika Rolnik Tadeusz

Należy też wycofać chemię z

Należy też wycofać chemię z lazienek, kuchni, nie powinniśmy się myć,nie należy używać leków bo to też chemia i bardzo się denerwuje jak sypią chemie na drogi i to powoduje rdzewienie mojego samochodu a co gorsze spływa to ciekami do morza. Powinni również natychmiast wycofać substancje o nazwie DHMO. Miliopny ludzi przez to umiera na świecie a sprzedają to nawet w sklepikach szkolnych. 

Niewidzialny zabójca

Monotlenek diwodoru (ang. "dihydrogen monoxide", w skrócie DHMO) jest bezbarwny, bezwonny, nie ma smaku i zabija corocznie nieprzeliczone tysiące ludzi. Większość tych zgonów jest spowodowana niezamierzonym wprowadzeniem DHMO do płuc, lecz niebezpieczeństwa związane z tą substancją nie ograniczają się do przypadków inhalacji. Przedłużony kontakt z zestaloną postacią DHMO powoduje rozlegle zniszczenia tkanek. Objawy spożycia DHMO mogą obejmować nadmierne pocenie się, zwiększenie ilości oddawanego moczu, a nawet zaburzenia samopoczucia, nudności, wymioty i zaburzenia równowagi elektrolitycznej organizmu. Pozbawienie dostępu do DHMO oznacza dla osób uzależnionych pewną śmierć.

Monotlenek diwodoru:

 • jest niekiedy określany jako kwas protonowy i jest głównym składnikiem kwaśnych deszczów,
 • przyczynia się do zwiększenia efektu szklarniowego na Ziemi,
 • może być przyczyną poważnych poparzeń,
 • współuczestniczy w procesach erozji gleb,
 • przyspiesza korozję i rdzewienie wielu metali,
 • może spowodować awarię urządzeń elektrycznych,
 • zmniejsza skuteczność działania hamulców samochodowych,
 • został wykryty w komórkach nieuleczalnych nowotworów złośliwych,

Zanieczyszczenie osiągnęło rozmiary epidemii!
Duże ilości monotlenku diwodoru zostały znalezione we właściwie wszystkich strumieniach, jeziorach i zbiornikach współczesnej Ameryki. Ale skażenie nie ogranicza się do jednego kraju i przybrało zasięg globalny: substancje te znaleziono nawet w lodzie Antarktydy. W dolinach wielkich rzek DHMO powoduje niekiedy zniszczenia idące w miliony dolarów.

Pomimo zagrożeń, DHMO jest wciąż używany

 • jako rozpuszczalnik i czynnik chłodniczy w przemyśle,
 • w reaktorach jądrowych,
 • w produkcji pianek z tworzyw sztucznych,
 • jako opóźniacz zapłonu
 • na wiele sposobów podczas okrutnych doświadczeń na zwierzętach,
 • podczas rozprowadzania pestycydów; nawet po starannym spłukaniu otoczenie pozostaje zanieczyszczone DHMO,
 • jako dodatek do "szybkiej żywności" i innych produktów żywnościowych.

Fabryki zrzucają odpadowy DHMO do rzek i oceanów i nie udaje się tego w żaden sposób powstrzymać, ponieważ ta praktyka jest wciąż legalna. Wpływ DHMO na dziką przyrodę jest również przeogromny i nie wolno nam tego dłużej ignorować.

Ten horror trzeba powstrzymać!

Rząd amerykański odmówił wprowadzenia zakazu produkcji, rozprowadzania i stosowania tej niebezpiecznej substancji chemicznej powołując się na jej "ważność dla stanu gospodarki narodowej". Faktycznie, marynarka i inne organizacje wojskowe prowadza eksperymenty z DHMO i projektują kosztujące miliardy dolarów urządzenia do kontrolowania i wykorzystania DHMO podczas wojen. Setki wojskowych instytutów wojskowych otrzymują całe tony DHMO za pomocą skomplikowanych instalacji podziemnych. Wiele z nich przechowuje zapasy DHMO do używania w przyszłości. Jeszcze nie jest za późno!

Zacznij działać TERAZ by uniemożliwić przyszłe skażenia. Dowiedz się więcej o tym niebezpiecznym związku chemicznym. To, czego nie znasz, też może zaszkodzić tobie i innym na całym świecie.

 

Portret użytkownika euklides

Jeszcze parę lat temu

Jeszcze parę lat temu zarzekaliby się, że substancja jest całkowicie bezpieczna. Pamiętam jak dziś artykuły nawet na tym portalu, że pszczoły umierają na skutek "nieznanego czynnika". Można było się kłócić z debilami, że to od pestycydów.

Dzisiaj za to 5G jest całkowicie bezpieczne... I milion innych typów zanieczyszczeń. Państwowe regulacje nie są warte funta kłaków, a kretynów odsyłam do swoich wypocin sprzed kilku lat.

Skomentuj