Pestycydy i zimno to główne czynniki powodujące masowe wymieranie pszczół

Kategorie: 

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, spadek populacji pszczół miodnych, który obserwuje się na całym świecie, postępuje ze względu na skutki działania głównie neonikotynoidów i mroźne zimy. Wyniki badań opublikowano Bulletin of Insectology.

 

Zjawisko zmniejszania liczby populacji pszczół nazwano CCD (colony collapse disorder). W okresie od października 2012 do kwietnia 2013 r. przebadano osiemnaście rodzin pszczelich, znajdujących się w różnych obszarach w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Dwie z nich narażone były na umiarkowane dawki imidaklopridu, a kolejnym dwóm szkodziła klotianida.


Pszczoły, które poddane były działaniu wspomnianych neonikotynoidów, zimą opuściły swoje ule i pomarły. Według naukowców, wpływ środków chemicznych na pszczoły może być mocniejszy podczas szczególnie mroźnych zim.


Wcześniej pisaliśmy, że nie tylko w USA zmniejsza się populacja pszczół, ale także innych zapylaczy - zwłaszcza trzmieli. Jednym z powodów jest wrażliwości owadów na pestycydy, w tym działanie neonikotynoidów. Ich zastosowanie w gospodarstwach rolnych Unii Europejskiej jest już ograniczone, ale nadal powszechnie używa się je w Stanach Zjednoczonych.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika abc

No nie wiem, może w hameryce

No nie wiem, może w hameryce to jest wytłumaczenie. Jęczmyk w swojej książce obwinia wymianę rodzin pszczelich w PL na "zachodnie" - miały dawać więcej miodu. Rodzime pszczoły zredukowano (do zera?) a te nowe okazały się mało odporne na nasze warunki. Prawda lezy pewnie pośrodku.

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem