Kategorie:
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, spadek populacji pszczół miodnych, który obserwuje się na całym świecie, postępuje ze względu na skutki działania głównie neonikotynoidów i mroźne zimy. Wyniki badań opublikowano Bulletin of Insectology.
Zjawisko zmniejszania liczby populacji pszczół nazwano CCD (colony collapse disorder). W okresie od października 2012 do kwietnia 2013 r. przebadano osiemnaście rodzin pszczelich, znajdujących się w różnych obszarach w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Dwie z nich narażone były na umiarkowane dawki imidaklopridu, a kolejnym dwóm szkodziła klotianida.
Pszczoły, które poddane były działaniu wspomnianych neonikotynoidów, zimą opuściły swoje ule i pomarły. Według naukowców, wpływ środków chemicznych na pszczoły może być mocniejszy podczas szczególnie mroźnych zim.
Wcześniej pisaliśmy, że nie tylko w USA zmniejsza się populacja pszczół, ale także innych zapylaczy - zwłaszcza trzmieli. Jednym z powodów jest wrażliwości owadów na pestycydy, w tym działanie neonikotynoidów. Ich zastosowanie w gospodarstwach rolnych Unii Europejskiej jest już ograniczone, ale nadal powszechnie używa się je w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze
Skomentuj