Wyodrębniono bardzo skuteczne substancje przeciwnowotworowe, występujące w brazylijskim czerwonym propolisie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z uniwersytetów w São Paulo i Campinas (Brazylia) wyodrębnili osiem nowych polifenoli z najrzadszego rodzaju propolisu, czerwonego propolisu brazylijskiego, występującego w dzikich ulach pszczół występujących na drzewach w pobliżu granic Brazylii. Stwierdzono, że dwa z nich mają działanie przeciwnowotworowe.

 

W badaniach laboratoryjnych substancje te znacznie ograniczyły rozprzestrzenianie się komórek rakowych jajników, piersi i mózgu. Odkrycie zostało opublikowane w Journal of Natural Products.

 

Polifenole to korzystne naturalne związki o właściwościach przeciwutleniających. Zawierają flawonoidy i garbniki. Można je znaleźć w roślinach, zbożach i winie.

 

Według Roberta Berlincka, profesora w San Carlos Institute of Chemistry na Uniwersytecie w São Paulo, czerwone polifenole propolisu stanowią nową klasę związków przeciwnowotworowych, które hamują wzrost guza i powodują śmierć komórek nowotworowych.

 

„W jednym z naszych testów okazały się lepsze od dobrze znanego leku do chemioterapii [doksorubicyny]” - dodał profesor.

Naukowcy przeprowadzili testy in vitro na trzech typach nowotworów, tj. raka piersi, mózgu i jajnika, ponieważ te typy są oporne na wiele różnych leków i dlatego są trudne do leczenia. Komórki nowotworowe posiadają dobrze znany mechanizm, który powoduje nadekspresję białka indukującego lekooporność. Substancje zawarte w czerwonym propolisie omijają ten mechanizm.

 

Wcześniejsze badania wykazały bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i immunomodulujące właściwości czerwonego propolisu.

„Pszczoły produkują propolis, aby chronić ul, więc to nie przypadek, że żywica ma działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze” - powiedział Bernick.

 

Teraz ta lista jest uzupełniona działaniem przeciwnowotworowym.

 

Czerwony propolis jest mniej powszechny niż zielony, żółty lub brązowy. Brazylia jest jednym z największych producentów propolisu na świecie. Czerwony propolis występuje w kilku stanach północno-wschodniej Brazylii. Na przykład w stanie Alagoas jest wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera), które żywią się czerwonawą żywicą wydzielaną przez rośliny z rodzaju Dalbergia - Dalbergia ecastaphyllum.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ZielarzKrakowski

Nauczcie się czytać takie

Nauczcie się czytać takie newsy: pszczoły nie tworzą propolisu przeciw nowotworom, ale przeciw grzybom, roztoczom i bakteriom. Skoro więc ten propolis tak działa na nowotwory to tezy Rybczyńskiego znów mają potwierdzenie: rak jest specyficzną formą grzybicy (conajwyżej usianą ogniskami bakterii i wirusów).  

Nigdy nie leczcie raka, bo to bezsens. Leczcie grzybicę. Rak zostanie unieszkodliwiony przy okazji. Aloha.

Portret użytkownika b@ron

czyli jak nic bedzie jak z

czyli jak nic bedzie jak z miodem manuka, słoiczek po 200zł bo ma cudowne działanie zdrowotne, a tymczasem nasz gryczany bije go na łeb na szyje i kosztuje jedną dziesiątą... ale ogólnie tajemnicą nie jest że miód i wszystko co od miodu pochodzi jest zdrowe... ja nawet kawe miodem słodzę

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj