Witamina D może zmniejszyć ryzyko zaawansowanego raka

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy odkryli, że suplementy witaminy D zmniejszają ryzyko raka o 17%. Ponadto ich skuteczność zależy od wskaźnika masy ciała pacjenta. Dla osób z prawidłową i niską wagą były one przydatne, a dla pacjentów z otyłością prawie nie działały. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Brigham & Weemens Clinic. Lekarze przez pięć lat monitorowali pacjentów szpitala, tj. mężczyzn powyżej pięćdziesiątego roku życia i kobiety powyżej pięćdziesiątego piątego roku życia, które w czasie badania nie chorowały na raka.

W sumie naukowcy przeanalizowali stan 25 tysięcy osób. Wyniki prac zostały opublikowane w magazynie JAMA Network Open.

 

Autorzy podzielili respondentów na cztery grupy. Jedna przyjmowała suplementy witaminy D i omega-3, druga tylko witaminę D w połączeniu z placebo, trzecia tylko omega-3, a czwarta tylko placebo. Podczas badania poproszono uczestników o ograniczenie spożycia witaminy D i kwasów tłuszczowych do 800 IU dziennie.

 

Wolontariusze musieli co roku przechodzić badania lekarskie. Naukowcy przyjrzeli się obecności raka i stadium choroby, a także masie ciała i wskaźniku masy ciała (BMI). Wyniki pokazały, że suplementacja nie wpłynęła na ryzyko raka, ale grupy, które suplementowały witaminę D, miały znaczące zmniejszenie śmiertelności w późnym stadium. Jednocześnie rodzaj raka nie korelował w żaden sposób z wynikami.

 

Lekarze zauważyli, że BMI pacjentów wpływa na skuteczność leku. Tak więc ogólny spadek śmiertelności wyniósł 17%, podczas gdy u ochotników z prawidłową wagą odsetek ten sięgał 38%, a u osób otyłych zbliżał się do zera.

 

Naukowcy nie zaprzeczają, że powyższy związek może być tylko zbiegiem okoliczności, ale wczesne badania wykazały już, że nadwaga może zmniejszać skuteczność witaminy. Na przykład badania nad witaminą D i cukrzycą typu 2 wykazały, że substancja ta jest korzystna dla osób o normalnej wadze, ale ma niewielki wpływ na osoby otyłe.

„Te odkrycia sugerują, że witamina D może zmniejszać ryzyko zaawansowanego raka” - podsumowuje dr Paulette Chandler, autorka badania. „Witamina D to niedrogi suplement dostępny bez recepty, który może pomóc dużej liczbie pacjentów z zaawansowanym rakiem”.

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby lepiej zrozumieć rolę wskaźnika masy ciała w powstawaniu i progresji raka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Mario.Winiar

Odpowiednio wysoki poziom

Odpowiednio wysoki poziom witam. D ( 25 OH) nie tylko zmniejsza ryzyko ale w praktyce zapobiega nowotworem czego dowodem są liczne badania i dlatego jego badanie jest płatne i stosunkowo drogie

Skomentuj