Brak tlenu daje korzyści komórkom nowotworowym

Kategorie: 

Źródło: tg

Najnowsze badanie wykazało, że komórki rakowe mają przewagę, jeśli znajdują się w środowisku beztlenowym. Brak tlenu stymuluje rozprzestrzenianie się lub przerzuty nowotworów w całym ciele.

 

W nowym badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że komórki nowotworowe narażone na środowisko beztlenowe,mają pewne zalety w niszczeniu otaczających tkanek i przeżywaniu w krwioobiegu, a to przyczynia się do większego ryzyka przerzutów. W eksperymentach wykorzystano komórki pobrane z ludzkiej tkanki piersi i mysich modeli raka piersi. Autorzy eksperymentu śledzili los komórek w systemach dwu- i trójwymiarowych w tkankach laboratoryjnych i żywych zwierzętach.

 

Ustalono, że komórki poddane niedotlenieniu lub wyjątkowo niskiemu poziomowi tlenu mają czterokrotnie wyższą zdolność do przerzutów do odległych tkanek niż komórki złośliwe, które występowały w normalnych warunkach tlenowych. Ponadto udowodniono, że komórki w środowisku beztlenowym mają sześciokrotnie wyższą zdolność do tworzenia przerzutów w płucach. Głód tlenu poprawia więc ich właściwości przerzutowe.

 

Brak tlenu powoduje, że komórki rakowe są bardziej agresywne. Odkrycie to może przekształcić współczesną onkologię i stać się podstawą do nowych badań, podczas których naukowcy wpłyną na komórki rakowe z dużymi dawkami tlenu. Możliwe, że pomoże to zmniejszyć ich aktywność i zapobiegnie szybkiemu tworzeniu przerzutów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika dziadek zee wsi

Tym diabłom noo wiecie komu..

Tym diabłom noo wiecie komu... brak tlenu zupełnie nie przeszkadza. Une w piekle oddychają siarą oraz wyziewami z odchodów wielkiej kozy tej z 4 łapami i 2 gnatami (6). Jakby się dotlenili to by im serca się uruchomiły do właściwego funkcjonowania - a to jest diabłom całkiem niewskazane. Une muszą robić gnój smród i ubóstwo dookoła siebie - a czyste powietrze to dla nich zagrożenie!

Portret użytkownika Dr Piotr

Na pozór logiczne

Na pozór logiczne stwierdzenie, ale tylko na pozór, a czemu?

Tylko zauważ, że na tej planecie każdemu zwierzęciu i roślinie też coś zagraża i ma swoich wrogów, to uniwersalna zasada zapewniająca przetrwanie istot żywych. Bez czynników zagrażających ich życiu, życie paradoksalnie uwstecznia się i staje się coraz bardziej słabe. Walka z problemami to gwarant rozwoju.

Skomentuj