Kategorie:
Masowe wymieranie pszczół obserwuje się na całym świecie. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, które spowodowane jest między innymi stosowaniem szkodliwych pestycydów. Unia Europejska podjęła prawidłową decyzję wprowadzając zakaz używania niebezpiecznych neonikotynoidów.
W zeszłym miesiącu, większość państw UE zagłosowała za całkowitym zakazem stosowania trzech pestycydów, które, jak wynika z badań, mają zgubny wpływ na pszczoły. Konkretnie dotyczy on trzech neonikotynoidów - tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny, które przyczyniają się do śmierci tych owadów i nie pozostają bez wpływu na inne zwierzęta, w tym ptaki. Podczas głosowania, Polska wstrzymała się od głosu.
Zakaz wejdzie w życie pod koniec bieżącego roku i uderza on w firmy zajmujące się produkcją wymienionych pestycydów – jest to niemiecki Bayer, szwajcarska Syngenta i japońska Takeda. Mimo sprzeciwu ze strony tych przedsiębiorstw chemicznych, w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał zakaz. Szkodliwe pestycydy będzie można stosować tylko w szklarniach.
Wiele badań jednoznacznie wskazuje na związek między masowym wymieraniem pszczół a używaniem środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów. W zeszłym roku potwierdził to zespół europejskich naukowców, który przeprowadził eksperymenty na 33 polach uprawnych w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. Co więcej, w 2016 roku organizacja Greenpeace weszła w posiadanie dokumentów, które należały do koncernów Bayer i Syngenta. Wynika z nich, że firmy produkujące insektycydy doskonale wiedziały o ich negatywnym wpływie na pszczoły i postanowiły zataić te informacje.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Skomentuj