Unia Europejska zakazała stosowania pestycydów, które zabijają pszczoły

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Masowe wymieranie pszczół obserwuje się na całym świecie. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, które spowodowane jest między innymi stosowaniem szkodliwych pestycydów. Unia Europejska podjęła prawidłową decyzję wprowadzając zakaz używania niebezpiecznych neonikotynoidów.

 

W zeszłym miesiącu, większość państw UE zagłosowała za całkowitym zakazem stosowania trzech pestycydów, które, jak wynika z badań, mają zgubny wpływ na pszczoły. Konkretnie dotyczy on trzech neonikotynoidów - tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny, które przyczyniają się do śmierci tych owadów i nie pozostają bez wpływu na inne zwierzęta, w tym ptaki. Podczas głosowania, Polska wstrzymała się od głosu.

 

Zakaz wejdzie w życie pod koniec bieżącego roku i uderza on w firmy zajmujące się produkcją wymienionych pestycydów – jest to niemiecki Bayer, szwajcarska Syngenta i japońska Takeda. Mimo sprzeciwu ze strony tych przedsiębiorstw chemicznych, w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał zakaz. Szkodliwe pestycydy będzie można stosować tylko w szklarniach.

Wiele badań jednoznacznie wskazuje na związek między masowym wymieraniem pszczół a używaniem środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów. W zeszłym roku potwierdził to zespół europejskich naukowców, który przeprowadził eksperymenty na 33 polach uprawnych w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. Co więcej, w 2016 roku organizacja Greenpeace weszła w posiadanie dokumentów, które należały do koncernów Bayer i Syngenta. Wynika z nich, że firmy produkujące insektycydy doskonale wiedziały o ich negatywnym wpływie na pszczoły i postanowiły zataić te informacje.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Saszamelor

Tylko neonikotynoidy są

Tylko neonikotynoidy są stosowane do zaprawiania nasion a nie oprysku. Brak zapraw zawierających te substancje zaowocowała tym, że teraz rolnicy w uni europejskiej muszą wykonywać kilka dodatkowych zabiegów owadobójczych narażając pszczoły w dużo większym stopniu. Zakaz podobnie jak zakaz upraw GMO nie obejmuje Ukrainy oraz innych państw eksportujących do nas surowiec przez co nasi rolnicy mając wyższe koszty produkcji nie są konkurencyjni. Jak mamy coś zakazać to zakażmy też importu produktów wyprodukowanych w sposób jaki jest niedozwolony na naszym rynku...

Portret użytkownika CzarnyOlo

Jeszcze tylko zakaz przelotów

Jeszcze tylko zakaz przelotów samolotów rozpościerających film z chemicznych substancji które notorycznie zabielają nam niebo nad głowami oraz ograniczenie smogu elektromagnetycznego i wyeliminowanie z użycia technologii radiowych w tak ogromnym stopniu zakłócających metabolizm komórek organizmów. 

Portret użytkownika euklides

" Podczas głosowania, Polska

" Podczas głosowania, Polska wstrzymała się od głosu. "

Dylemat polega na tym, że "śmietanka" czasem coś sama wszama na mieście. Dygnitarze UE zagłosowali w obawie o swoje zdrowie, a nasi jednak nie mogą się oprzeć urokowi pieniądza. Tragiczny wybór.