Ludzki mocz może zastąpić nawozy chemiczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według najnowszego badania ludzki mocz może zastąpić nawozy chemiczne w rolnictwie i prywatnych ogrodach, ponieważ jest bezpieczniejszy dla środowiska. Rośliny potrzebują składników odżywczych, w tym azotu, fosforu i potasu, i dostają się do organizmu wraz z pożywieniem, które spożywamy, „wydalane głównie z moczem” - powiedział inżynier Fabien Esculier, szef programu badawczego OCAPI we Francji.

 

 

To stwarza okazję, wyjaśnił Esculier, ale zebranie wystarczającej ilości moczu, aby zaspokoić potrzeby rolnictwa przemysłowego, będzie wymagało zmian w sprzęcie i procesach, w tym nowych toalet odprowadzających mocz. Nawozy chemiczne wykorzystują syntetyczny azot, który jest używany od około wieku i pomógł zwiększyć plony i zwiększyć produkcję rolną, aby wyżywić ludność. Stosowane w dużych ilościach przedostają się do systemów rzecznych i innych cieków wodnych, powodując duszące zakwity glonów, które mogą zabijać ryby i inne organizmy wodne.

 

Aby zastąpić nawozy chemiczne, potrzebna byłaby wielokrotna masa oczyszczonego moczu, ale ponieważ syntetyczny azot jest znaczącym źródłem gazów cieplarnianych, tworzenie systemów zbierania moczu byłoby „długoterminowym zrównoważonym modelem” dla rolnictwa. Według ONZ emisje amoniaku pochodzącego z rolnictwa mogą łączyć się ze spalinami samochodowymi, powodując niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza, a także emisje silnego podtlenku azotu, który przyczynia się do zmiany klimatu.

 

„Nowoczesne praktyki sanitarne są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia substancjami odżywczymi” – powiedziała Julia Cavicchi z amerykańskiego Instytutu Rich Earth. Powiedziała, że mocz odpowiada za około 80 procent azotu w ściekach i ponad połowę fosforu. Cavicchi wyjaśniła, że aby zastąpić nawozy chemiczne, potrzebna byłaby wielokrotnie większa ilość oczyszczonego moczu, co sprawia, że nie nadaje się on jeszcze do użycia jako roztwór.

 

Jednak zdaniem eksperta korzyści płynące z przejścia na mocz mogą przeważać nad wadami, takimi jak trudności w zbieraniu moczu z powodu nasilających się zmian klimatycznych.

 

„Ponieważ produkcja syntetycznego azotu jest znaczącym źródłem gazów cieplarnianych, a fosfor jest ograniczonym i nieodnawialnym zasobem, systemy separacji moczu oferują długoterminowy zrównoważony model gospodarki odpadami ludzkimi i produkcji rolnej” – powiedziała.

 

Jedno z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez naukowców ONZ wykazało, że globalne ścieki mogą teoretycznie zrównoważyć 13% globalnego zapotrzebowania na azot, fosfor i potas w rolnictwie, ale o odwróceniu moczu łatwiej powiedzieć niż zrobić. W przeszłości miejskie ekskrementy były wywożone na pola, gdzie były używane jako nawóz wraz z obornikiem, zanim zastąpiono je alternatywnymi środkami chemicznymi. „Ale teraz, jeśli chcesz zbierać mocz u źródła, musisz przemyśleć toalety i sam system kanalizacyjny” – tłumaczą eksperci.

 

Projekt pilotażowy w tym zakresie rozpoczął się w Szwecji na początku lat dziewięćdziesiątych w wielu ekowioskach, a obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane w Szwajcarii, Niemczech, USA, RPA, Etiopii, Indiach, Meksyku i Francji.

 

„Wdrożenie innowacji środowiskowych, zwłaszcza takich jak separacja moczu, które jest bardzo radykalne, zajmie dużo czasu” – powiedział Tove Larsen, naukowiec ze Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Wodą Eawag. Larsen powiedziała, że wczesne toalety odprowadzające mocz były uważane za brzydkie i niepraktyczne lub budziły obawy dotyczące nieprzyjemnych zapachów. Nowa toaleta, opracowana przez szwajcarską firmę Laufen i Eawag, powinna rozwiązać te problemy za pomocą projektu, który umożliwia kierowanie moczu do osobnego pojemnika. Po zebraniu moczu należy go przetworzyć, ponieważ chociaż mocz zwykle nie jest głównym nosicielem choroby, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pozostawienie go na jakiś czas, chociaż można go również pasteryzować. Do tego dochodzą różne metody zagęszczania, a nawet odwadniania cieczy, zmniejszania jej objętości i kosztów transportu na pola.

 

Kolejnym wyzwaniem jest przezwyciężenie publicznego wzburzenia, jeśli chodzi o chodzenie do toalety i perspektywę gromadzenia cieczy.

 

„Ten temat dotyka intymności” – powiedział Ghislain Mercier z państwowej organizacji planowania Paris et Metropole Amenagement. W stolicy Francji buduje ekodzielnicę ze sklepami i 600 lokalami mieszkalnymi, które wykorzystają zbiórkę moczu do użyźniania miejskich terenów zielonych. Widzi duży potencjał w dużych budynkach, takich jak biura, a także w domach niepodłączonych do kanalizacji oraz restauracje i inne miejsca publiczne. W Paryżu znajduje się restauracja 211 wyposażona w bezwodne toalety zbierające mocz.

 

„Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie” - powiedział właściciel Fabien Gandossi. „Ludzie są trochę zaskoczeni. Nie widzą dużej różnicy w porównaniu z tradycyjnym systemem” - dodaje, ale największym pytaniem wydaje się być to, czy ludzie są gotowi przejść na wyższy poziom i jeść pokarmy nawożone moczem.

 

Jedno z badań na ten temat wykazało różnice między krajami, z wysokimi wskaźnikami adopcji w Chinach, Francji i Ugandzie, ale niskimi wskaźnikami adopcji w Portugalii i Jordanii. Ceny nawozów sztucznych obecnie gwałtownie rosną z powodu niedoborów, co skłoniło również kraje do rozważenia wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego, co według Merciera może być okazją do „uwidocznienia tematu” i zachęcenia do przejścia na nawozy naturalne na bazie moczu. Marine Legrand, antropolog, który współpracuje z Esculier w sieci OCAPI, powiedział, że nadal istnieją „przeszkody do pokonania”, ale niedobór wody i zwiększona świadomość skutków zanieczyszczenia pomogą zmienić opinię.

 

„Zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak cenna jest woda” – powiedział Mercier, dodając, że w końcu „niedopuszczalne będzie wypróżnianie się do niej”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ulana

co to za kolejny za debil

co to za kolejny za debil ?Naukowiec, a  udaje że nie widzi ciul chemtrails , rozpylanych chociażby wczoraj przez jankeskie dziadostwo nad nami? Nie wie że cała szkodliwa, promieniotwórcza i zabójcza dla ludzi i roślin chemia, połączona z patogenami wirusów, to jedyny powód smogów, i podniesienia temperatury?HAARPy z tych smug robią  chmury i dalej rozprowadzają, powodując dziury w jonosferze. Czy ten naukowiec kończył fakultety z naszymi "ekspertami" od covida bo bredzi dokładnie podobnie jak horbany i spółka!

Portret użytkownika spokoluz

Mamy teraz kanalizację ,

Mamy teraz kanalizację , oczyszczalnie ścieków a potem i tak wszystko idzie do rzek - i kto to wymyślił - ten , kto zarabia na ściekach a w rzeki "kwitną " ?

Kiedyś przyjeżdżał beczkowóz , pompował i rozlewał na pola i łąki. Obecnie jest tyle syfu z chemii w szambach i kanalizacji , że ten model tylko zatrułby jeszcze bardziej środowisko. Aby wrócić do takiego modelu to musi zniknąć chemia do czyszczenia , sprzatania i prania albo osobne zbiorniki tylko na mocz i tylko mocz.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Q

Rynek regulje popyt , więc

Rynek regulje popyt , więc aby coś zniknęło z rynku musi się zmniejszyć na to zapotrzebowanie. Jak to zrobić ? Trzeba edukować kogo się da by zamiast kupować "chemię do czyszczenia" - przygotowywali sobie środki czyszczące samemu w domu z tego co nieszkodliwe. Uniwersalny płyn do mycia podłóg , sprzętów , okien , kibla itd. Woda + 2..3 krople detergentu (do mycia naczyń) + 2..3 łyżki stołowe octu . Wlewamy to do butelki ze spryskiwaczem i po spryskaniu mytej powierzchni wycieramy mokrą szmatą . Kibel wystarczy spryskać , umyć pędzlem (!) i spłukać wodą z butelki z małą dziurką w korku. Ocet dezynfekuje i niweluje zapachy. "Woda i mydło - najlepsze czyścidło" - nic tak dobrze nie upierze brudnej szmaty jak namydlenie kostką mydła i wypranie w czystej ciepłej wodzie. Ubrania (drobne rzeczy) też można prac w mydlinach (taniego mydła) jest to najmniej szkodliwe i skuteczne. Jak usunąć nagar z kuchenki gazowej itp.? Zrobić kulkę z folii aluminiowej i z pomocą kilku kropel "mleczka do czyszczenia "- (najtańszego) - scierać nią ten nagar . Nic lepszego nie ma na świecie ! Soda oczyszczona wchłonie wilgoć i zapachy (te przykre też) z plamy np. na kanapie , dywanie itd. Gazeta osuszy. Gdy kot obsika mebel wystarczy spryskać plamę octem - przykry zapach zniknie. To nic nie kosztuje a jest bardzo skuteczne. 

Portret użytkownika Prorocznia

Lobby amerykańskie w natarciu

Lobby amerykańskie w natarciu. Może MOŻE morza mocz... ale nie powinno... Pełno w nim srodków chemicznych, wydalanych z organizmu, ktorych tradycyjnymi metodami się nie oczyści, bo się NIE OPŁACA. Trudno mocz pełen glifosatu nazwać organicznym. To mogą tylko Amerykanie.

Portret użytkownika Reset jest jednak potrzebny

Oni poważnie to odkryli ?! xD

Oni poważnie to odkryli ?! xD ludzie, gdzie my żyjemy. Mi się wydaje, że dawno było o tym wiedzieli, tylko teraz to "udostępnią", to już nie jest nawet plucie w twarz, oni nam srają na twarz...

 

 

 

Portret użytkownika Q

No i znów badacze odkryli to

No i znów badacze odkryli to co rozumny człowiek wiedział niemal od urodzenia . Praktykuję takie nawożenie od wielu lat "podlewając" tak trawnik czy dzikie rośliny będąc na spacerze . Świetnie , że  w końcu ktoś postanowił tą ciecz wykorzystać . Może wreszcie straż miejska przestanie wlepiać mandaty za sikanie w parku pod drzewem .. ? 

Portret użytkownika Rusty Sparks

Mylisz okazjonalne

Mylisz okazjonalne podsikiwanie z systematycznym laniem ścieków. Problem jest szerszy bo:

1. wiele kobiet używa tabletek antykoncepcyjnych a one się nie rozkładają w pełni w organizmie, czyli masz to potem w glebie i uprawach.

2. leki przeciwbólowe to samo

3. niezmetabolizowane leki od osób przewlekle chorych Jak chcesz taką breją podlewać pole z marchewką kartoflami czy kapustą to rób to na własny użytek. Niedawno Muricanie wymyślili sposób na wodną utylizację zwłok czyli rozpuszczanie ich w chemikaliach i używanie jako nawóz. Ciekawe jakie mutanty ludzkie wyrosną na takich warzywach ?

Skomentuj