Odkryto jak pestycydy powodują wymieranie pszczół

Kategorie: 

Źródło: tg

Pszczoły znikają. Od dawna wiadomo, że ten smutny fakt jest bezpośrednio związany ze stosowaniem pestycydów, które są aktywnie stosowane w nowoczesnym rolnictwie. Tak czy inaczej, przez długi czas badacze nie mogli zrozumieć mechanizmu działania chemikaliów na ciało owadów, słusznie uważanych za jedne z najważniejszych dla ludzi.

 

Według obliczeń, planeta Ziemia może całkowicie stracić swoje pszczoły za 25 lat, co z kolei doprowadzi do zmniejszenia nie tylko ilości miodu na półkach sklepowych, ale także zmniejszy globalną produkcję żywności nawet o 75%. Pszczoły odgrywają ważną rolę w reprodukcji upraw. W celu bardziej szczegółowego zbadania przyczyn śmierci owadów naukowcy przeprowadzili szereg badań, które wykazały, że pestycydy mogą wpływać na rozwój mózgu pszczół, powodując spadek jego aktywności.

 

Pestycydy niszczą wiernych pomocników ludzi, czyli pszczoły. Dlaczego pszczoły wymierają?

 

Pszczoły są najważniejszymi organizmami dla globalnego ekosystemu, o niewiarygodnym poziomie inteligencji, o którym pisano już nie raz. Pomimo niewielkiego rozmiaru pszczoły wnoszą znaczący wkład w dobrostan wielu ekosystemów, wykonując tylko jedno zadanie – pełnią funkcję zapylaczy. Wykonując swoje główne zadanie, pszczoły pomagają roślinom rozmnażać się i rosnąć, co ma bezpośredni wpływ na ludzi. Niestety, według ekspertów, obecnie nie tylko zmniejsza się ilość i jakość upraw, ale także samych zapylaczy, ponieważ niektóre gatunki pszczół są już na skraju wyginięcia. Pierwszy artykuł na temat wpływu chemikaliów na owady został opublikowany w Imperial College London.

 

Po podjęciu decyzji o badaniu wpływu pestycydów na mózg pszczół naukowcy zidentyfikowali kilka poczwarek, karmiąc je nektarem zanieczyszczonym pestycydami w celach spożywczych. Pszczoły, które wykluły się później, zostały zeskanowane przy użyciu technologii tomografii mikrokomputerowej, ale wyniki eksperymentu nie zadowolą obrońców praw zwierząt. Mózg młodych nie mógł prawidłowo się rozwinąć. W wyniku urazów mózgu odpowiedzialnych za uczenie pszczoły nie mogły już w pełni wykonywać swoich funkcji, a to niewątpliwie zagraża przetrwaniu całej populacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Mr Akcyza

Zabronić syfu, rolników nękać

Zabronić syfu, rolników nękać karami. Chcesz mieć syf hodowlany? Robisz to gówno pod daszkiem a nie na powietrzu. Każdy cham który będzie miał pretensje.. karać. Człowiek to najbardziej prymitywne stworzenie. Nie myśli o grupie rykioy o sobie

Skomentuj