UE chce wprowadzić zakaz kolorowych tatuaży

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Unijni biurokraci nie ustają w próbach kształtowania zachowań Europejczyków za pomocą restrykcyjnego prawa. Najnowszy pomysł w tym zakresie ma Europejska Agencja Chemikaliów, która proponuje usunięcie z obiegu tuszu do tatuażu zawierającego niektóre pigmenty. Właściciele studiów tatuażu obawiają się, że zmusi ich to do zejścia ze swoją działalnością do szarej strefy.

 

Tatuaże stały się ostatnio niezwykle popularne nie tylko wśród subkultury więziennej, ale też przez młodych ludzi. Na skutek tego jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne studia tatuażu. Bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości ich praca znacznie się skomplikuje.

 

Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) zaproponowała usunięcie niektórych substancji, które są stosowane w celu osiągnięcia odpowiedniej kolorystki malunków, które rzekomo mogą być niebezpieczne dla zdrowia, między innymi powodując raka. Lista zawiera m. in. pigment niebieski i zielony,  które są zawarte w zdecydowanej większości atramentów do tatuażu.

 

Okazuje się, że nie badano długoterminowego działania pigmentów. Agencja ECHA zauważa, że przepisy UE zabraniają już stosowania ich w produkcji kosmetyków. Według agencji, to, czego nie należy nakładać odpowiednio na skórę, nie powinno znajdować się pod skórą.

Sugeruje się, że tusze do tatuażu zawierają substancje rakotwórcze. Jednak w rzeczywistości niewiele wiadomo na temat długoterminowego wpływu tych kolorowych cząstek na ludzkie ciało, zwłaszcza w długim okresie czasu. Nawet ECHA przyznaje, że chociaż te chemikalia mogą być szkodliwe w pewnych warunkach, skutki ich stosowania zostały słabo zbadane.

 

Tatuatorzy, ich klienci i producenci farb wspólnie sprzeciwiają się inicjatywie agencji. Jeśli pigmenty te znikną z rynku, zdaniem przedstawicieli branży, pociągnie to za sobą katastrofalne skutki. 

 

Już w kwietniu państwa członkowskie UE zamierzają omówić inicjatywę ECHA. Jeśli ostatecznie zostanie zatwierdzona, po decyzji Brukseli nastąpi okres przejściowy, podczas którego substancje będą mogły być nadal stosowane. W tym samym czasie specjaliści będą szukać alternatyw dla zakazanych pigmentów. Ich producenci i tatuatorzy mają jednak wątpliwości, czy zostaną zastąpione. 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika jajo

Pytanie do publiczności. W

Pytanie do publiczności. W trakcie zaklikywania captcha na początku wybieram parę razy celowo złe obrazki. Przecież nie będę za darmo pomagał ch om rozwijać sztucznej inteligencji. Czy jestem złośliwy? Pytanie retoryczne.

Portret użytkownika Takitam

Ostatnio zrobiło się w

Ostatnio zrobiło się w temacie głośno jak pewna wrocławianka zmieniła sobie kolor białek oczu na czarno. Nie dość że wygląda jak postać z horroru to jeszcze straciła wzrok i pozwała wykonawcę do sądu o odszkodowanie. Ale wolny wybór, każdy jest dorosły i wie co robi, a Unia nie powinna tu ingerować i niczego zabraniać.

Strony

Skomentuj