Facebook zapłaci karę 5 miliardów dolarów za aferę z Cambridge Analytica

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Facebook musi odpowiedzieć za aferę z udziałem firmy Cambridge Analytica, której w tajemnicy przekazywał prywatne dane milionów użytkowników. Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych nałożyła na korporację karę finansową w wysokości 5 miliardów dolarów.

 

Ogromna grzywna jest efektem porozumienia, które zostało zawarte między komisją a Facebookiem. Jeśli Departament Sprawiedliwości zatwierdzi ją, będzie to najwyższa kara, jaka kiedykolwiek została nałożona na firmę technologiczną przez Federalną Komisję Handlu.

 

O aferze z nielegalnym wykorzystaniem danych użytkowników zrobiło się głośno w 2018 roku. Facebook złamał prawo, udostępniając dane 87 milionów użytkowników bez ich wyraźnej zgody dla brytyjskiej firmy Cambridge Analytica, która z kolei wykorzystała je do psychologicznego profilowania Amerykanów pod kątem ich preferencji wyborczych, co pozwoliło wpłynąć na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Co ciekawe, mimo ogromnej kary, akcje Facebooka wzrosły o 1,8%. Korporacja już wcześniej zakładała, że będzie musiała zapłacić około 5 miliardów dolarów grzywny za niezgodne z prawem przekazywanie prywatnych danych użytkowników.

 

Afera z Cambridge Analytica jest zdecydowanie najgłośniejszą, lecz nie jedyną. Facebook bardzo chętnie przekazywał prywatne dane swoich użytkowników wielu innym firmom, czerpiąc na tym zyski, i oczywiście robił to bez ich zgody. Natomiast Francja zmusiła niedawno Facebooka do przekazywania danych osób popełniających w internecie tzw. mowę nienawiści pod groźbą kary.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Ło jejku, kara, ale

Ło jejku, kara, ale wymierzona w kogo...? Szeregowych pracowników, którym obetnie się zarobki, bądź wywali się z roboty. Gdyby Pan Cukierek przespał pare nocy na pryczy to fejsowi by się niektóre rzeczy odwidziały... No, ale chodzi jak zwykle o stworzenie pozorów, żeby lemingi nie wybudziły się ze snu.

Portret użytkownika locutus79

87 milionów? 87 milionów

87 milionów? 87 milionów ludzi z własnej woli i potrzeby dostarcza służbom i wywiadowi informacje o swoim życiu i osobie. Debilizm liczony w dziesiątkach milionów pacjentów. Wykorzystane bez wyrażnej zgody. Głupie małpeczki nie rozumieją że komuniści srają na ich zgadzanie czy niezgadzanie się na cokolwiek. Komuniści - socjaliści ,neomarksiści ,demokraci i w ch.j innych masek ,ideologi i nazw określających bandę popaprańców których łączy kilka wspólnych priorytetów. Jednym z nich jest nienawiść i walka z człowiekiem jako świadomą i samowystarczalną istotą ,obdarzoną wolną wolą i z nadania praw boskich ,sama decydująca o własnym losie i życiu. Tego partia i system nie przełknie.  

Skomentuj