Facebook upublicznił prawie 7 milionów prywatnych zdjęć użytkowników

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Facebook poinformował, że niektóre aplikacje uzyskały dostęp do prywatnych zdjęć ponad 6,8 miliona użytkowników. Firma tłumaczy, że aplikacje miały uprawnienia do wyświetlania jedynie ograniczonego zestawu fotografii, lecz błąd systemu sprawił, że ich dostęp został rozszerzony.

Aplikacje uzyskały dostęp m.in. do prywatnych zdjęć, które były przesyłane przez użytkowników, lecz nigdy nie zostały upublicznione. Okazało się, że Facebook mimo to zapisywał ich kopie na swój własny użytek.

 

Wyciek danych miał miejsce między 12 a 25 września 2018 roku. Jak informuje TechCrunch, Facebook odkrył naruszenie jeszcze we wrześniu i nie jest jasne, dlaczego firma czekała tak długo, by sprawę ujawnić. Niewykluczone, że pierwotnie platforma społecznościowa chciała zatuszować problem, by po raz kolejny nie znaleźć się pod ostrzałem krytyki.

Poszkodowani użytkownicy otrzymają powiadomienie z informacją, że ich zdjęcia mogły zostać upublicznione. Facebook zapowiada też, że będzie współpracować z programistami, aby usunąć kopie fotografii. Szacuje się, że dostęp do prywatnych zdjęć mogło uzyskać nawet 1500 aplikacji, stworzonych przez 876 różnych programistów.

 

Do naruszeń dochodziło najprawdopodobniej w momencie, gdy użytkownicy logowali się w innych aplikacjach, przy użyciu swoich kont na Facebooku. W ten sposób osoby przyznawały im, większy niż zakładano, dostęp do przeglądania prywatnych zdjęć.

 

Rok 2018 z pewnością nie będzie mile wspominany przez platformę Marka Zuckerberga, która musiała stawiać czoła wielu aferom i skandalom. Szczególnie dotkliwa była głośna sprawa z Cambridge Analytica. Facebook często próbuje przerzucić odpowiedzialność za kolejne wycieki na hakerów, lecz pierwotnym źródłem problemów jest sama firma. Do naruszania prywatności użytkowników dochodzi z powodu niedbałego nadzoru Facebooka nad programistami i lekceważącego podejścia serwisu w stosunku do polityki ochrony danych osobowych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Dlatego każdy co bardziej już

Dlatego każdy co bardziej już znudzony kolejnymi bananami, nie wiedzieć za co i dlaczego na face zbooku, wie że tam się nie pisze a jedynie trzyma konto dla messengera. Pisze się np. na zmianynaziemi lub innych może  bardziej kameralnych ale i wolnych forach Smile Cenzura i owszem ale nie posunięta aż do głupoty.

Portret użytkownika kolo21

Miałem to samo, wysłałem im

Miałem to samo, wysłałem im jakąś fotkę z neta i ch..e nadal mi konta nie odblokowali. Na moim byłym prawdziwym koncie, też dostałem bana. Za wyśmianie, jakiejś agencji do spraw rasizmu i czegoś tam jeszcze. Która groziła, że pozwie portal Z.N.Z i jej użytkowniów, za sianie ideologi rasistowskiej. Głównie skupiali się na AMR ha ha. Teraz mam na koncie na smród pejsie, foto Toma Cruise i nikt się nie czepia. To musi byc naprawde gość he he

kolo21

Portret użytkownika Max 1983

Miałem konto na facebook ,ale

Miałem konto na facebook ,ale nie prawdziwe.Tzn nie korzystam z mediów społecznościowych ,ale załozyłem "sztuczne"konto by miec dostęp do niektórych funkcji które wymagają logowania się na facebook.Nie było tam ani mojego zdięcia ,ani prawdziwej daty urodzin ,nie informowałem tez o istneniu tego konta znajomych.Zaglądałem tam tylko gdy np umieszczenie komentarza na onecie wymagało logowania itp itd.

Kilka dn temu przy logowaniu wyskoczył mi dziwny napis, który informował że na moim koncie zaobserwowano wzmożoną aktywność(niby jaką??)i muszą zweryfikować czy...ja to ja.W tym celu mam im wysłać swoje zdięcie::)

To zabawne że chcą zweryfikować człowieka po zdięciu, skoro nigdy w życiu na tym portalu swojego zdięcia nie umieściłem!!!Wysłałem im pytanie czy wystarczy zdięcie buzi czy tez penisa::)Chyba nie mają poczucia humoru bo moje konto zostało zablokowane::).Podziekowałem i życzyłem jeszcze szybszego upadku niż to ma miejsce ostatnio

A bym zapomniał, gdy chcieli odemnie wycyganić fote to w komunikacie zapewniali że moja prywatnośc jest bezpieczna, a fotka zostanie usunięta zaraz po potwierdzeniu tożsamości(ciągle się nie mogę nadziwić jak ją chcieli potwierdzić)???No właśnie widac jak dobrze im idzie chronienie prywatności.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Skomentuj